21-Mart Navro’z Bayrami Muborak!
Бахорни энг биринчи байрамларидан бири – бу Наврўз байрами хисобланади. Бу байрам бахорги тенг кунлик, табиатни уйғониши билан кузатилади. Наврўз – хеч қандай дин, миллат ёки давлатга тегишли байрам эмас. Бу байрам қадим эрамиздан 3000 йил аввал Эрон-Турон-Хоразм вохаларида, Парфия давлати даврларида хам нишонланиб келинган. Бу шарқда Янги йилни кириб келиши сифатида  кенг байрам қилинган. Биламиз, бу байрамни Эрон, Озарбайжон, Туркия, Марказий осиё давлатлари, Афғонистон ва бошқа кўплаб давлатлар нишонлашади.
Бугун 19 март куни Республика ихтисослаштирилган онкология ва радиология илмий – амалий тиббиёт марказида Наврўз байрамига бағишлаб тантанали сайл байрами ўтказилди. Байрамда марказга кириш қисми жуда чиройли декорациялар билан безатилди. Марказнинг барча бўлимлари бахорий таомлардан иборат дастурхонлар безатишди.
Тадбирни маркази директори профессор Тилляшайхов Мирзағолиб  Нигматович очиб берди. Йиғилганларни байрам билан табриклар экан, Мирзағолиб Нигматович юртимизда амалга оширилаётган ўзгаришлар, Ҳукуматимиз томонидан тиббиёт сохасига, айниқса онкология соҳасига берилаётган юксак эътиборни алоҳида таъкидлаб ўтди. Шундан сўнг хакамлар хайъати азолари безатилган дастурхонларни бирма-бир кўздан кечириб чиқишди. Сайлнинг энг яхши бахорий дастурхон деб биринчи ўринга патоморфология бўлими, иккинчи ўринга саратон профилактикаси маркази лойиқ деб топилди. Совриндорларга қимматбахо совғалар тақдим этилди.
Шундан сўнг тадбирни эл суйган санъаткорлар, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган артистлар Авазбек Олимов, Сетора гуруҳи, Севара Назархонлар давом эттиришди. Сайл жуда кўтаринки руҳда ўтди ва бутун жамоа Наврўзи айёмни муносиб нишонлашди.

С Праздником Навруз 21 Марта!
Один из первых праздников весны – Навруз. За этой праздничной весной следует равное ежедневное пробуждение природы. Навруз не является праздником какой-либо религии, народа или государства. Этот праздник отмечался в 3000 г. до н.э. в Ирано-Турано-Хорезмском оазисе, во времена Парфянского государства. Он широко отмечается на востоке с наступлением Нового года. Мы знаем, что этот праздник отмечается в Иране, Азербайджане, Турции, странах Центральной Азии, Афганистане и многих других странах.
Сегодня, 19 марта, в Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре онкологии и радиологии состоялся мероприятие, посвященный празднику Навруз. В праздник вход в центр украсили очень красивыми украшениями. Все отделения центра украсили столы весенними блюдами.
Мероприятие открыл директор центра, профессор Тилляшайхов Мирзагалиб Нигматович. Поздравляя собравшихся с праздником, Мирзагалиб Нигматович отметил происходящие в нашей стране перемены, высокое внимание, уделяемое Правительством медицинской сфере, особенно в области онкологии. После этого члены жюри один за другим осматривали украшенные столы. Отделение патоморфологии было названо лучшим весенним столом фестиваля, а Центр профилактики рака удостоен второго места. Победителям были вручены ценные подарки.
После этого мероприятие продолжили популярные артисты, заслуженные артисты Узбекистана Авазбек Олимов, группа «Сетора», Севара Назархан. Шествие прошло в очень приподнятом настроении, и вес коллектив достойно отпраздновала Навруз.