O’zbekiston tarixida ilk marotaba…
Узоқ даврлардан буён, колоректал саратоннинг жигарга хатоки якка метастази бўлган холатда хам, ташқарига ичакни чиқариш ёки ички анастомозлар қўйиш шаклида ичакда симптоматик амалиёт бажариб келинган. Бирламчи ўсмани олиб ташлаш  билан бир вақтда, ёки кейинчалик улар пайдо бўлгандан кейин  йўғон ва тўғри ичак саратонининг жигардаги солитар метастази бўйича жигар резекциясини бажариш, хозирги вақтда кенг қўлланилиб келинмоқда. Жигарга метастазларни хирургик даволаш бошқа алтернатив усуллар йўқлиги сабабли қўллаб қувватланади. Албатта, сўз операбел холатдаги метастазлар хақида кетмоқда.
Беморларнинг шифокорларга бирламчи мурожат қилганларида III-IV босқичлардаги кечки саратон турлари йўғон ичакда 71,4%ни, тўғри ичакда 62,4%ни ташкил қилади. Умуман олганда 20% колоректал саратон беморлари диагноз қўйилган вақтда узоқ метастазларга эга бўлади, уларнинг тахминан 25-30% қисмида жигарда чегараланган метастаз аниқланади. Жигарни метастатик шикастланиши билан бемоларнинг ўртача хаёт давомийлиги махсус давосиз 1 йиилдан кам вақтни ташкил этади. Бу кўрсаткич синхрон метастазларда – 4.5 ойни ташкил қилади. Онкология ва жаррохликнинг ривожланиши билан метастатик колоректал саратон беморларининг 5 йиллик яшовчанлиги 14%дан 60% га ошди (Джонс Хопкинс университети маълумоти).
Ушбу холат Республика ихтисослаштирилган онкология ва радиология илмий-амалий тиббиёт маркази ютуқларидан биридир. Бемор химио ва таргет препаратлар ёрдамида махсус даолар олган ва ўсма резектабел холатга келтирилгач, лапароскопик сигмоидэктомия амалиёти бажарилди. Аввал бемор жигардаги метастазни олиб ташлаш учун бўлимга жойлаштирилган.
Марказ директори Тилляшайхов Мирзагалеб Нигматович бошчилигида жаррохлар гурухи Ўзбекистонда биринчи бўлиб жигарга кам сонли метастазлар (3 ва 8 сегментларда 4 смгача бўлган 2 дона метастаз) бўйича жигарни лапароскопик резекцияси амалиётини бажаришди. Одатий очиқ усулдаги жаррохлик амалиётидан лапароскопик усулнинг қатор афзалликлари бор: кам травматиклик ва беморнинг стационарда қиса вақт бўлиши (6-7 сутка), амалиётдан кейин тез тикланиши, оғриқ хиссининг қўйлиги, амалиётдан кейинги чандиқларнинг йўқлиги.

Впервые в истории Узбекистана провели…
Впервые в истории Узбекистана провели лапароскопическое удаление метастазов из печени в Республиканском центре онкологии
Длительное время, даже при одиночных метастазах колоректального рака (КРР) в печень, применялись только симптоматические оперативные вмешательства на кишечнике в виде наложения наружных свищей или внутренних анастомозов. Резекции печени по поводу солитарных метастазов рака толстой и прямой кишки, выполняемые как одномоментно с удалением первичной опухоли, так и в более поздние сроки по мере их появления, в настоящее время получают все большее распространение. Хирургическое лечение метастазов в печени оправдывается отсутствием других эффективных альтернатив. Естественно, речь идет об операбельных метастазах в печени.
При первичном обращении пациентов к врачу запущенные формы рака (III-IV стадии) диагностируются у 71,4% пациентов раком ободочной и у 62,4% – раком прямой кишки [1]. В общей сложности 20% пациентов с колоректальным раком (КРР) на момент установления диагноза имеют отдаленные метастазы, примерно у 25-30% из них обнаруживаются изолированные метастазы в печени. Средняя продолжительность жизни больных с метастатическим поражением печени без специфического лечения составляет менее 1 года, а при синхронных метастазах – 4,5 месяца c момента установления диагноза. С развитием науки онкологии и хирургии 5 летняя выживаемость у пациентов с метастатическим колоректальным раком выросло c 14% до 60% (данные унивеситета Джонса Хопкинса).
Данный кейс олицетворяет достижения в Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре онкологии и радиологии. Пациентка получила специализированное лечение в комбинации химиопрепаратов и таргетных лекарств, после проведения опухоли до резектабельных форм, провели лапароскопическую сигмоидэктомию. Далее, пациентка была госпитализирована для удаления метастатических очагов в печени.
Группа хирургов во главе директора центра Тилляшайхова Мирзагалеба Нигматовича успешно провела впервые в истории Узбекистана лапароскопическую резекцию печени по поводу ограниченных метастазов (2 шт, 3 и 8 сегмент, размерами до 4 см) в печени.
В отличие от традиционной или, как говорят, открытой хирургии лапароскопический метод имеет ряд преимуществ: малая травматичность и короткие сроки пребывания пациента в стационаре (6—7 суток), быстрое восстановление после операции, отсутствие болезненных ощущений, отсутствие послеоперационных рубцов.