Telemeditsina orqali onlayn maslahat
Joriy yilning 25 fevralida bemorlar uchun har hafta muntazam ravishda o’tkaziladigan teletibbiyot bo’yicha muhokama o’tkazildi. Maslahatlashuvda RIOvaRIATM direktori professor M.Tillyashayxov va markazning etakchi mutaxassislari, shuningdek, Farg’ona, Samarqand, Namangan, Xorazm, Surxondaryo viloyatlari va Qoraqalpog’iston Respublikasi filiallarining shifokor-onkologlari ishtirok etdilar.
Bu safar Farg’ona, Surxondaryo va Namangan filiallarida davolanayotgan bemorlarning holatlari muhokama qilindi.
Farg’ona viloyatidan til saraton kasalligining III bosqichi tashxisi qo’yilgan, 1970 yilda tug’ilgan bemor K. muhokama qilindi.
Bemor H., 1996 yilda tug’ilgan,0 Surxondaryo filialidan, Nohodjkin limfoma tashxisi qo’yilgan, III bosqich.
Keyingi 2 bemor Namangan viloyatidan. 1969 yilda tug’ilgan bemor R.ga IV bosqichdagi tirsak suyagi saratoni tashxisi qo’yilgan. 1957 yilda tug’ilgan ikkinchi bemor M.ga oshqozon saratonining IV bosqichi suyak metastazlari tashxisi qo’yilgan.
Tadbir davomida tekshiruvlar natijalari muhokama qilindi va ushbu og’ir holatdagi muhokama qilinayotgan bemorlarning tekshirish va davolash bo’yicha tavsiyalar berildi.
Uchrashuv yakunida markaz direktoriga haftaning istalgan kunida shu kabi onlayn maslahatlarni o’tkazish taklif qilindi. Patomorfologiya bo’limi rahbari, tibbiyot fanlari doktori Nishanov D.A. kelgusi uchrashuvda bo’lajak muhokama uchun oldindan teletibbiyot yordamida ko’rib chiqish uchun bemorning gistologik materialini yuborish taklif qilindi.

Online consultation via telemedicine
On February 25 of this year, a regular weekly consultation of patients was held by telemedicine. The consultation was attended by the director of the Republican Center of Oncology, Professor M. Tillyashaykhov, and leading specialists of the center, as well as oncologists of the branches of the Ferghana, Samarkand, Namangan, Khorezm, Surkhandarya regions and the Republic of Karakalpakstan.
This time, the cases of patients receiving treatment in the Ferghana, Surkhandarya and Namangan branches were discussed.
From the Ferghana region, a patient K. was born in 1970, with a diagnosis of stage III tongue cancer.
Patient H. born in 1996 from the Surkhandarya branch, with a diagnosis of non-Hodgkin’s lymphoma, stage III.
The following 2 patients are from Namangan region. The patient, born in 1969, was diagnosed with a tumor of the distal tibia, stage IV. The second patient, M., born in 1957, was diagnosed with stomach cancer with bone metastases, stage IV.
During the consultation, the results of the examinations were discussed and recommendations were made for further follow-up and treatment of severe cases of the patients under discussion.
At the end of the meeting, the director of the center was invited to conduct such online consultations on any day of the week. The head of the Department of Pathomorphology, D. M. N. Nishanov D. A., was asked to send the histological material of the patient in advance for revision using telemedicine, with a view to the upcoming discussion at the next meeting.