Telemeditsina orqali onlayn maslahat
Joriy yilning 25 fevralida bemorlar uchun har hafta muntazam ravishda o’tkaziladigan teletibbiyot bo’yicha muhokama o’tkazildi. Maslahatlashuvda RIOvaRIATM direktori professor M.Tillyashayxov va markazning etakchi mutaxassislari, shuningdek, Farg’ona, Samarqand, Namangan, Xorazm, Surxondaryo viloyatlari va Qoraqalpog’iston Respublikasi filiallarining shifokor-onkologlari ishtirok etdilar.
Bu safar Farg’ona, Surxondaryo va Namangan filiallarida davolanayotgan bemorlarning holatlari muhokama qilindi.
Farg’ona viloyatidan til saraton kasalligining III bosqichi tashxisi qo’yilgan, 1970 yilda tug’ilgan bemor K. muhokama qilindi.
Bemor H., 1996 yilda tug’ilgan,0 Surxondaryo filialidan, Nohodjkin limfoma tashxisi qo’yilgan, III bosqich.
Keyingi 2 bemor Namangan viloyatidan. 1969 yilda tug’ilgan bemor R.ga IV bosqichdagi tirsak suyagi saratoni tashxisi qo’yilgan. 1957 yilda tug’ilgan ikkinchi bemor M.ga oshqozon saratonining IV bosqichi suyak metastazlari tashxisi qo’yilgan.
Tadbir davomida tekshiruvlar natijalari muhokama qilindi va ushbu og’ir holatdagi muhokama qilinayotgan bemorlarning tekshirish va davolash bo’yicha tavsiyalar berildi.
Uchrashuv yakunida markaz direktoriga haftaning istalgan kunida shu kabi onlayn maslahatlarni o’tkazish taklif qilindi. Patomorfologiya bo’limi rahbari, tibbiyot fanlari doktori Nishanov D.A. kelgusi uchrashuvda bo’lajak muhokama uchun oldindan teletibbiyot yordamida ko’rib chiqish uchun bemorning gistologik materialini yuborish taklif qilindi.

Онлайн-консультация путём телемедицины
25 февраля текущего года была проведена очередная еженедельная консультация пациентов путем телемедицины. В консультации приняли участие  директор РСНПМЦОиР профессор М.Тилляшайхов и  ведущие специалисты центра,   а также   врачи-онкологи  филиалов Ферганской, Самаркандской, Наманганской, Хорезмской, Сурхандарьинской областей и Республики Каракалпакстан.
На этот раз были обсуждены случаи пациентов, получающие лечение в Ферганском, Сурхандарьинском и  Наманганском филиалах.
Из Ферганской области была обсуждена больная К. 1970 года рождения, с диагнозом рак языка III стадии.
Пациентка Х. 1996 года рождения из Сурхандарьинского филиала, с диагнозом неходжкинская лимфома, III стадии.
Следующие 2 пациентки из Наманганской области. У пациентки Р. 1969 года рождения, диагностирована опухоль дистального отдела большеберцовой кости, IV стадии. У второй пациентки М. 1957 года рождения диагностирован рак желудка с метастазами в кости, IV стадии.
В ходе консилиума, обсуждены результаты проведенных обследований и предложены рекомендации по поводу дальнейшего дообследования и лечения тяжелых случаев обсуждаемых пациентов.
В конце собрания, директором центра было предложено проводить подобные онлайн-консультации в любые дни недели. Руководителем отдела патоморфологии д.м.н. Нишановым Д.А. было предложено заранее отправить гистологический материал больного на пересмотр с использованием телемедицины, с целью предстоящего обсуждения на следующем собрании.