Согликни саклаш вазирлиги: Вазир байрам куни бемор хотин-қизлар ҳолидан хабар олди
Бугун Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазири Б. Мусаев 8 март — Халқаро хотин-қизлар куни муносабати билан Республика ихтисослаштирилган онкология ва радиология илмий-амалий тиббиёт марказида бўлиб, у ерда даволанаётган хотин-қизлар ҳолидан хабар олди.
Ташриф давомида бемор аёллар билан суҳбатлашиб, уларни гўзаллик ва нафосат байрами билан самимий қутлади. Юртимизда хотин-қизлар саломатлигини асраш давлатимизнинг алоҳида эътиборида эканини таъкидлаб, уларга хасталикдан тезроқ соғайиб кетишларини тилади. Шундан сўнг аёлларга вазирликнинг байрам совғалари топширилди.
— Хотин-қизларни эъзозлаш, уларга ғамхўрлик қилиш барчамизнинг бурчимиз, — дейди вазир. — Президентимиз таъкидлаганидек, онани, аёлни рози қилсак, халқ биздан рози бўлади. Шу сабабли бу ерда даволанаётган ҳар бир бемор, айниқса, ушбу дардга чалинган опа-сингилларимиз биз учун азиз ва қадрли. Уларнинг хасталикдан тезроқ соғайиши ва оиласи бағрига қайтиши учун барча чораларни кўрамиз.
Давлатимиз раҳбарининг 2021 йил 27 майдаги “Аҳолига гематология ва онкология хизматларини кўрсатиш тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги қарорида ушбу марказнинг янги биносини қуриш бўйича бир қатор вазифалар белгиланган эди.
Мазкур комплекс таркибида замонавий операцион блок, зарур диагностика ускуналари билан жиҳозланган кўп функцияли поликлиника, илмий тадқиқот ва амалий машғулотлар ўтказиш учун алоҳида илмий лаборатория, шунингдек, беморларнинг қариндошлари ҳамда яқинларини жойлаштириш учун меҳмонхона каби тузилмалар ўрин олиши кўзда тутилган.
Марказ биноси 10 қаватли, 650 ўринли бўлиб, 16 та жарроҳлик хонаси, реанимация, даволаш ва ташхис бўлимларидан иборат бўлади. Шунингдек, кунига 100 нафар беморга хизмат кўрсатиш қувватига эга стационар ҳамда 500 қатновга мўлжалланган онкология консултатив-диагностика марказини қуриш бошланган.
Вазир ташриф давомида муассасада фаолият олиб бораётган шифокор ва ҳамшира опа-сингилларимиз билан ҳам учрашиб, уларни байрам билан самимий табриклади ва шарафли ҳамда масъулиятли вазифаларида зафарлар тилади. Қолаверса, бу ерда даволанаётган беморлар, хусусан, хотин-қизларга сифатли тиббий хизмат кўрсатиш учун зарур шароитлар яратиш бўйича масъулларга тегишли кўрсатмалар берди.

Министерство здравоохранения РУз: Министр здравоохранения, Мусаев Б.А. на международный женский день посетил РСНИЦОиР и получил информацию о состоянии здоровья женщин.
Во время визита он пообщался с госпитализированными женщинами и искренне поздравила их с международным праздником красоты и элегантности. Он подчеркнул, что охрана здоровья женщин в нашей стране является особым направлением нашего государства и пожелал им скорейшего выздоровления от болезни. После этого женщинам были вручены праздничные подарки от министерства здравоохранения.
«Мы все обязаны уважать женщин и заботиться о них», — подчеркнул он. — Как сказал наш Президент, если мы согласны с матерью и женщиной, с нами согласится и народ. Именно поэтому каждый пациент, лечащийся здесь, особенно наши сестры с этим заболеванием, нам важны и дороги. Мы примем все меры для того, чтобы они быстрее вылечились от болезни и вернулись в свои семьи.
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 27 мая 2021 года «О дальнейшем совершенствовании системы оказания гематологической и онкологической помощи населению» поставлен ряд задач по строительству нового корпуса центра.
Комплекс будет включать в себя современную операционную, многофункциональную клинику, оснащенную необходимым диагностическим оборудованием, отдельную научную лабораторию для исследований и практических занятий, а также гостиницу для размещения родственников и друзей пациентов.
В здании центра будет 10 этажей, 650 мест, 16 операционных, реанимационные, лечебно-диагностические отделения. Кроме того, начато строительство стационарного онкологического консультативно-диагностического центра мощностью 100 пациентов в сутки и 500 посещений в сутки.
В ходе визита Министр также встретился с врачами и медсестрами, работающими в учреждении, поздравил их с праздником и пожелал успехов в выполнении их почетных и ответственных обязанностей. Кроме того, он поручил ответственным лицам создать необходимые условия для оказания качественной медицинской помощи находящимся здесь на лечении пациентам, особенно женщинам.