Бугун Кох Авиценна жамияти раиси профессор Гельмут Хан бошчилигида Германия Федерациясидан етакчи шифокор мутахассислар гурухи 26-27 май кунлари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган Ўзбекистон — Германия халқаро тиббиёт форумида қатнашиш мақсадида Ўзбекистонга етиб келишди. Улар бугун 25 май куни Республика ихтисослаштирилган онкология ва радиология илмий – амалий тиббиёт марказига ташриф буюришди.
Хорижлик меҳмонлар онкология ва радиология маркази фаолияти билан, беморларга яратилган шароитлар, марказнинг моддий-техник базаси ва бажарилаётган текшириш ва даволаш усуллари билан танишишди. Ташриф давомида улар марказ маъмурияти, етакчи ходимлар билан давра суҳбати ўтказишди.
Делегация таркибида Германиянинг нуфузли “Helios Klinikum Northheim” жарроҳлик клиникалари тиббий директори ва бош врачи профессор Аксель Рихтер хам ташриф буюрди. Профессор А. Рихтер Ўзбекистонга илк бор жорий йилнинг апрель ойида ташриф буюрган ва Соғлиқни сақлаш вазири А.Иноятов билан учрашув ўтказган эди. Мулоқот сўнгида вазир А.Иноятов ва А.Рихтер қатор йўналишлар, жумладан, хирургия ва онкология соҳалари бўйича кадрлар алмашиш, улар малакасини ошириш юзасидан ўзаро ҳамкорлик қилишга келишиб олишган эди.
Профессор А.Рихтер беморлар кўрикларида қатнашди ва 2 нафар йўғон ичак саратони беморларида марказ мутахассислари билан биргаликда видеолапароскопик гемиколэктомия ва тўғри ичак резекцияси юқори технологик кам инвазив жарроҳлик амалиётларини бажарди. Ушбу махорат дарсида марказнинг барча онколог-жарроҳлари иштирок этишди.

Сегодня группа ведущих медицинских специалистов из Германии
Сегодня группа ведущих медицинских специалистов из Германии во главе председателя Общества Кох Ависенна профессором Хельмутом Ханом, прибыла в Узбекистан с целью участия в Узбекско—Германском международном медицинском форуме, который состоится 26-27 мая в городе Самарканде. Сегодня, 25 мая, они посетили Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр онкологии и радиологии.
Гости ознакомились с деятельностью Центра онкологии и радиологии, условиями, созданными для пациентов, материально-технической базой центра и проводимыми методами обследования и лечения. Во время визита специалисты из Германии провели круглый стол с администрацией и ведущими сотрудниками центра.
В составе делегации посетил и профессор Аксель Рихтер, медицинский директор и главный врач престижных немецких хирургических клиник «Helios Klinikum Northheim». Профессор А. Рихтер совершил свой первый визит в Узбекистан в апреле этого года и тогда же состоялась встреча с министром здравоохранения А.Иноятовым. После диалога министр А.Иноятов и А.Рихтер договорились сотрудничать друг с другом по обмену кадрами в ряде областей, включая область хирургии и онкологии, для повышения квалификации специалистов.
Профессор А.Рихтер присутствовал при обследовании пациентов и совместно со специалистами центра провел высокотехнологичные малоинвазивные операции у 2 больных раком толстой кишки — видеолапароскопическая гемиколэктомия и резекция прямой кишки. В этом мастер-классе приняли участие все онкологи-хирурги центра.