Xorazm sog’lom hayotga qadam qo’ydi…
Joriy yilning 20 fevral kuni Xorazm viloyati Respublika Onkologiya markazi filialida «nur terapiyasi bilan birga sog’lom hayot yo’lida»mavzusida tadbir bo’lib o’tdi. Mazkur tadbir doirasida Xorazm filiali negizida yangi radiologiya bo’limining tantanali ochilish marosimi bo’lib o’tdi hamda saraton kasallarini masofadan nur bilan davolash uchun 2 ta yangi «Terabalt» apparati foydalanishga topshirildi.
Tadbirda viloyat ma’muriyati, OAV vakillari, mehnat faxriylari, filial xodimlari hamda respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi vakillari ishtirok etdilar.
Tadbirni ochiq deb e’lon qilar ekan, respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy – amaliy markazi direktori Mirzagaleb Tillyashayxov Xorazm viloyati filiali va aholisi jamoasini yangi tibbiy asbob – uskunalar ishga tushirilgani bilan tabrikladi, Xorazm viloyati filiali yuqori malakaga ega ekanini ta’kidladi.
Respublikamizda onkologiyaga e’tibor 2017-yildan hozirgi kungacha sezilarli darajada oshgani va bu borada ulkan ishlar amalga oshirilgani ta’kidlandi. Davlatimiz rahbarining topshirig’iga muvofiq Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi zamonaviy yuqori texnologik markazga aylantirildi. Hududlarda onkologiya markazining filiallari tubdan o’zgardi. Jumladan, Xorazm viloyat filialida bir qator ijobiy o’zgarishlar amalga oshirildi va uni respublikaning nufuzli davolash markazlaridan biriga aylantirdi. Malign shishlarga chalingan bemorlarni davolashning asosiy usullari jarrohlik, antitumor kemoterapi va yuqori sifatli radiatsiya terapiyasi bo’lib, ular uchun barcha zarur sharoitlar yaratilgan. Institutni zamonaviy tibbiy diagnostika uskunalari bilan jihozlash natijasida 2020-yilning may oyidan boshlab ishga tushirilgan bosqichlarda aniqlangan saraton kasalliklari soni 2 barobar kamaydi.
Hozirgi vaqtda respublika va Xorazm filiallari mutaxassislari o’rtasida bemorlarni davolash, klinik va morfologik tashxisni aniqlashtirish bo’yicha onlayn-konsultatsiyalar tashkil etildi, natijada bemorlarga kasallik o’z vaqtida tashxis qilinib, tegishli davolash usullari olib borilmoqda. Shunday qilib, bemorlarni Respublika markaziga yuborishning hojati yo’q.

Khorezm Branch with radiation therapy…
On February 20 of this year, the branch of the Republican Center of Oncology of the Khorezm region hosted an event on the theme “On the way to a healthy life together with radiation therapy”. Within the framework of this event, on the basis of the Khorezm branch, the grand opening of a new radiology department was held, as well as 2 new Terabalt devices for remote radiation treatment of cancer patients were put into operation.
The event was attended by the regional administration, media representatives, labor veterans, employees of the branch, as well as representatives of the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center of Oncology and Radiology.
Opening the event, Director of the Republican specialized scientific – practical center of Oncology and radiology Mirzagaliev Tillashaykh congratulated the staff of the branch and residents of Khorezm region with the opening of new medical equipment, and also noted the high professionalism of the Khorezm regional branch.
It was noted that the attention to oncology in our republic has noticeably increased from 2017 to the present, and a lot of work has been done in this direction. In accordance with the instructions of the Head of our State, the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center for Oncology and Radiology has been transformed into a modern high-tech center. In the regions, the branches of the cancer center have been radically transformed. In particular, a number of positive transformations were carried out in the Khorezm regional branch, which turned it into one of the most prestigious medical centers of the Republic. The main methods of treatment of patients with malignant tumors are surgery, antitumor chemotherapy and high-quality radiation therapy, for which all the necessary conditions are created. Thanks to the facility’s equipment with modern medical diagnostic equipment, since May 2020, the number of identified cancer patients in advanced stages has decreased by 2 times.
Currently have launched an online consultation between specialists from the Republican and Khorezm branches in the care of patients, to clarify the clinical and morphological diagnosis of the patients the disease is diagnosed in a timely manner and provide adequate treatment. Thus, there is no need to send patients to the Republican Center.