Xorazm sog’lom hayotga qadam qo’ydi…
Joriy yilning 20 fevral kuni Xorazm viloyati Respublika Onkologiya markazi filialida «nur terapiyasi bilan birga sog’lom hayot yo’lida»mavzusida tadbir bo’lib o’tdi. Mazkur tadbir doirasida Xorazm filiali negizida yangi radiologiya bo’limining tantanali ochilish marosimi bo’lib o’tdi hamda saraton kasallarini masofadan nur bilan davolash uchun 2 ta yangi «Terabalt» apparati foydalanishga topshirildi.
Tadbirda viloyat ma’muriyati, OAV vakillari, mehnat faxriylari, filial xodimlari hamda respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi vakillari ishtirok etdilar.
Tadbirni ochiq deb e’lon qilar ekan, respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy – amaliy markazi direktori Mirzagaleb Tillyashayxov Xorazm viloyati filiali va aholisi jamoasini yangi tibbiy asbob – uskunalar ishga tushirilgani bilan tabrikladi, Xorazm viloyati filiali yuqori malakaga ega ekanini ta’kidladi.
Respublikamizda onkologiyaga e’tibor 2017-yildan hozirgi kungacha sezilarli darajada oshgani va bu borada ulkan ishlar amalga oshirilgani ta’kidlandi. Davlatimiz rahbarining topshirig’iga muvofiq Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi zamonaviy yuqori texnologik markazga aylantirildi. Hududlarda onkologiya markazining filiallari tubdan o’zgardi. Jumladan, Xorazm viloyat filialida bir qator ijobiy o’zgarishlar amalga oshirildi va uni respublikaning nufuzli davolash markazlaridan biriga aylantirdi. Malign shishlarga chalingan bemorlarni davolashning asosiy usullari jarrohlik, antitumor kemoterapi va yuqori sifatli radiatsiya terapiyasi bo’lib, ular uchun barcha zarur sharoitlar yaratilgan. Institutni zamonaviy tibbiy diagnostika uskunalari bilan jihozlash natijasida 2020-yilning may oyidan boshlab ishga tushirilgan bosqichlarda aniqlangan saraton kasalliklari soni 2 barobar kamaydi.
Hozirgi vaqtda respublika va Xorazm filiallari mutaxassislari o’rtasida bemorlarni davolash, klinik va morfologik tashxisni aniqlashtirish bo’yicha onlayn-konsultatsiyalar tashkil etildi, natijada bemorlarga kasallik o’z vaqtida tashxis qilinib, tegishli davolash usullari olib borilmoqda. Shunday qilib, bemorlarni Respublika markaziga yuborishning hojati yo’q.

Хорезмский Филиал с лучевой терапией…
20 февраля текущего года в филиале РСНПМЦОиР Хорезмской области прошло мероприятие на тему «На пути в здоровую жизнь вместе с лучевой терапией». В рамках данного мероприятия, на базе Хорезмского филиала состоялось торжественное открытие нового отделения радиологии в так же были введены в эксплуатацию 2 новых аппарата «Терабальт» для проведения дистанционного лучевого лечения онкобольных,.
В мероприятии приняли участие администрация области, представители СМИ, ветераны труда сотрудники филиала, а также представители Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии.
Открывая мероприятие, директор Республиканского специализированного научно – практического центра онкологии и радиологии Мирзагалеб Тилляшайхов поздравил коллектив филиала и жителей Хорезмской области с началом работы нового медицинского оборудования, а также отметил высокую квалификацию Хорезмского областного филиала.
Было отмечено, что внимание к онкологии в нашей республике заметно усилилось с 2017 года по настоящее время, и в этом направлении проделана огромная работа. В соответствии с поручением Главы нашего государства Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр онкологии и радиологии преобразован в современный высокотехнологичный центр. В регионах коренным образом преобразились филиалы онкологического центра. В том числе, в Хорезмском областном филиале был осуществлён ряд положительных преобразований, которые превратили его в один из престижных лечебных центров Республики. Основными методами лечения больных злокачественными опухолями являются хирургическое вмешательство, противоопухолевая химиотерапия и высококачественная лучевая терапия, для проведения которой созданы все необходимые условия. Благодаря оснащению учреждения современным медицинским диагностическим оборудованием, с мая 2020 года количество выявленных онкобольных в запущенных стадиях сократилось в 2 раза.
В настоящий момент организованы онлайн-консультаций между специалистами республиканского и Хорезмского филиалов по лечению пациентов, уточнению клинического и морфологического диагноза В результате пациентам своевременно диагностируют заболевание и проводят адекватные методы лечения. Таким образом, нет необходимости отправлять пациентов в Республиканский центр.