Onkologiya va filiallari bilan onlayn konferentsiyasi…
RI Onkologiya va radiologiya IАTM va uning mintaqaviy filiallari bilan birinchi onlayn konferentsiyasi boʼlib oʼtdi
Joriy yilning 2-fevral kuni Onkologiya va radiologiya markazi va uning 15 ta filiali ishtirokida birinchi onlayn konferentsiya boʼlib oʼtdi. RIOvaRIАTM direktori professor M.N.Tillyashayxov konferentsiyani ochib berdi va barcha tadbir ishtirokchilarini samimiy qutladi. Shundan soʼng u bugungi tadbirning asosiy yoʼnalishlari va jihatlarini bayon qildi, ular orasida “temir daftar”ga kiritilgan onkologik bemorlarni maʼnaviy qoʼllab-quvvatlash masalalariga alohida yetibor berildi. Markaz direktori, professor M.N.Tillyashayxov barcha filiallarga hududiy kuratorlar ishtirokida ushbu daftarda keltirilgan har bir oilaning yashash sharoiti bilan tanishish, shuningdek, moliyaviy ahvoliga oydinlik kiritish uchun uylarga tashrif buyurishga koʼrsatma berdi. Shuningdek, xar bir bemorga yordam berish masalalari, shuningdek ularni davolash uchun ajratilgan mablagʼni batafsil bayon qilish, oʼrganish va barcha maʼlumotlarni xaqqoniyligini taʼminlash vazifasi yuklatildi.
Keyingi masala telemeditsina kabi yosh va hali ham kam qoʼllaniladigan yoʼnalishga bagʼishlandi. Bugungi kunda ushbu yoʼnalish juda dolzarbdir, chunki zamonaviy texnologiyalar va telekommunikatsiyalar masofadan turib tibbiy va konsalting xizmatlarini koʼrsatish uchun ishlatiladi. Videokonferents aloqa tufayli tibbiyot xodimlari nafaqat bemorlarni masofadan turib tekshirishlari, balki konsultatsiyalar oʼtkazishlari, anamnez toʼplashlari, kasalliklarning borishi toʼgʼrisida maʼlumot soʼrashlari va joʼnatishlari, respublikada qabul qilingan standartlarga muvofiq tekshirish va davolashning keyingi taktikalarini aniqlashlari mumkin. Har hafta telemeditsina boʼyicha konsultatsiyani chorshanba kuni soat 15.00 da oʼtkazish taklif yetiladi.
Bundan tashqari, anjumanda hududlarga tashriflarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Filiallar direktorlariga amalga oshirilgan ishlarni mahalliy va respublika ommaviy axborot vositalarida keng yoritish, mutaxassislarga maʼruzalar, mahorat darslari, koʼrgazmali operatsiyalari va viloyatning chekka hududlariga tashriflar oʼtkazish uchun sharoitlar yaratish topshirildi.
Professor Tillyashayxov konferentsiya yakunlarini sarhisob qilib, nafaqat ommaviy axborot vositalarida, balki ilmiy jurnallarda ham yoritilishi kerak boʼlgan onkologiya bilan bogʼliq muammolar boʼyicha maʼruzalarning muhimligini taʼkidladi. Shuningdek, u bunday onlayn anjumanlar har haftaning seshanba kunlari oʼtkazilishini taʼkidladi.
Uchrashuv yakunida markaz direktori dolzarb muammolarni ochiq muhokama qilgani va fikr almashgani uchun barcha ishtirokchilarga minnatdorlik bildirdi.

Первая онлайн-конференция с филиалами
2 февраля текущего года состоялась первая онлайн-конференция с участием центра онкологии и радиологии и 15 его филиалами. Открывая конференцию, директор РСНПМЦОиР профессор Тилляшайхов М.Н горячо поприветствовал всех участников мероприятия, после чего сразу обозначил главные направления и аспекты в предстоящей дискуссии, среди которых особое внимание было уделено вопросам моральной поддержки онкобольных и изучению состояния числа больных, данные которых внесены в “железную тетрадь”. Директором центра профессором М.Н.Тилляшайховым, было дано поручение всем филиалам с участием кураторов областей, организовать выезды на дом для ознакомления с условиями проживания каждой семьи, которая числится в данной тетради, а также уточнять о материальном состоянии семьи с целью оказания медицинской поддержки онкобольным. Также необходимо детализировать вопросы помощи больным, а также выделенную сумму для их лечения.
Следующий вопрос был посвящён такому молодому и пока ещё мало используемому направлению как телемедицина. На сегодняшний день данное направление является чрезвычайно актуальным, поскольку применяются современные технологии и средства телекоммуникации для дистанционного предоставления врачебных и консультационных услуг. Благодаря ВКС медицинские работники могут не только осматривать пациентов удалённо, но и проводить консилиумы, собирать анамнез, запрашивать и отправлять сведения о течении заболеваний, определить дальнейшую тактику обследования и лечения по принятым в республике стандартам. Предложено проводить еженедельную консультацию путём телемедицины по средам в 15.00.
Кроме того, на конференции обсуждались вопросы по осуществлению выездов в регионы. Директорам филиалов поручено широко освещать проделанную работу на местных и республиканских СМИ, предоставлять условия специалистам для проведения лекций, мастер-классов, показательных операций и выездов в отдалённые районы области.
Подводя итоги конференции, профессор Тилляшайхов подчеркнул значимость выступлений по проблемам, связанными с онкологией, которые необходимо освещать не только в СМИ, но и в научных журналах. Он также отметил о том, что подобные онлайн-конференции будут проводиться еженедельно каждый вторник.
В завершении встречи директор центра выразил благодарность за открытое обсуждение насущных проблем и обмен мнениями.