17 may kuni xodimlar bilan uchrashuv bo’lib o’tdi…
17 may kuni onkologiya va radiologiya xodimlari va St. Yahudo bolalar tadqiqot gospitali vakillari bilan uchrashuv bo’lib o’tdi. Judes Children tadqiqot kasalxonasi)
Tillyashayxov M. N.: «Onkologiya dunyoda, shu jumladan O’zbekistonda ham dolzarb muammo bo’lib qolmoqda. Afsuski, 100 000 bemorlari bugungi kunda mamlakatimizda dispanser nazoratidan o’tmoqda, ammo ko’p hollarda kasallikning keyingi bosqichlarida.Ushbu bemorlarning 1000 bolalari»
2017-yil 4-aprel kuni O’zbekiston prezidenti onkologiya xizmatini yanada takomillashtirish, onkologik kasalliklarni barvaqt aniqlash, ularga yuqori malakali tibbiy yordam ko’rsatish, onkologik muassasalarni modernizatsiya qilish, ularga eng yangi asbob-uskunalar bilan ta’minlash, xalqaro aloqalarni yaxshilash, onkologiya va radiologiya sohasidagi ilmiy tadqiqotlarni takomillashtirish to’g’risidagi farmonga imzo chekdi.
Afsuski, yuqori texnologiyali diagnostika va davolash turlari uchun kadrlar tayyorlash muammosi mavjud.
Karlos Rodriguez Galindo taklif uchun minnatdorchilik bildirdi va st klinikasi haqida qisqacha ma’lumot berdi. Judes.
St. bolalar tadqiqot kasalxonasi missiyasi Yahudiylar tadqiqot va davolash orqali bolalarda halokatli kasalliklarning oldini olish uchun dori-darmonlar va vositalarni ilgari surishdan iborat. Asoschisi Danny Tomasning fikriga ko’ra, hech bir bola irqi, dini yoki oilaning to’lov qobiliyati asosida davolanishdan bosh tortishi mumkin emas.
Buni hisobga olgan holda, St. kasalxonasi. Yahudo «Sayint Judsglobal» butun dunyodagi bolalarga yordam berish uchun ish olib boradi. Ushbu bo’limning bir qismi sifatida Euroasiyada bolalar onkologiyasiga qarshi kurashish uchun ittifoq tuzildi.
Keyin Osiyo Agulnik Euroosiyo bolalar onkologiyasi Ittifoqi (EURADO) haqida ma’lumot berdi)
Evroosiyo mintaqaviy dasturi yoki Eurado (bolalar onkologiyasida Evroosiyo Ittifoqi) 2017 da st bolalar tadqiqot kasalxonasi ko’magida tashkil etilgan. Jude, bolalar gematologiya, onkologiya immunologiya milliy tibbiyot tadqiqot markazi . Dmitriy Rogachev (NMITS DGOI im . Dmitriy Rogachev), JSST Evropa mintaqaviy vakolatxonasi va onkologlar bolalar gematologlari milliy jamiyati (Moskva , Rossiya). Pediatriya gematologiya-onkologiya xizmati situatsion tahlil asosida, Eurado ekspertlar quyidagi ishchi guruhlarga bo’lingan optimallashtirish bo’yicha keyingi ish uchun 5 ustuvor yo’nalishlarini belgilangan:
* Ta’lim: yagona mutaxassislikka ko’maklashish – bolalar gematologi-onkolog
* Bemorni parvarish qilish: bolalarga palliativ yordam ko’rsatish uchun malakali kadrlar salohiyatini oshirish. 1 hududida xodim (ya. Ziyaev)stda o’z malakasini oshirgan. Judes. AQSh va O’zbekistonda shifokorlar va o’rta tibbiyot xodimlari uchun kurslarni tashkil etish imkoniyati mavjud
* Sog’liqni saqlash tizimlari: bolalar uchun gematologik va onkologik xizmatlar xaritalarini tuzish va bolalarda saratonni davolashning integratsiyalashgan mintaqaviy standartlarini ishlab chiqish. Xorijiy hamkasblari, biz xalqaro ekspertlar ishtirokida kattalar onkologiya uchun xalqaro standartlarga moslashtirish va pediatriya onkologiya uchun bir xil, albatta, yordam berish uchun kelishib oldilar, deb ta’kidladi
* Tadqiqot: bolalar shifoxonasida onkologik kasalliklar registrlarini ishlab chiqish
* Hemşirelik: bolalar gematologiyasi va onkologiya sohasida maxsus ta’lim
Uchrashuv natijasida markazimizning barcha 5 ta yo’nalish bo’yicha samarali ishlashi uchun alyansga a’zo bo’lish to’g’risida kelishuv imzolandi. Iyun oyida St. Yahudo (St. Yahudo) kasalxonasiga tashrif buyurish rejalashtirilgan. Judes Children research hospital) va ittifoqqa a’zo bo’lish to’g’risidagi hujjatni imzolash.
Shundan so’ng mehmonlar klinik bo’limlarga tashrif buyurdilar: bolalar onkologiyasi( 60 koek), reanimatsiya (12 koek) va radiatsiya terapiyasi.

On may 17, a meeting of employees was held…
On may 17, a meeting of Oncology and radiology staff and representatives of the children’s research hospital of St. Jude (St. Judes Children’s research hospital)
Tillashaykh M. N.: “Oncology is becoming an increasingly urgent problem in the world, including in Uzbekistan. It is regrettable that about 100,000 patients are currently under dispensary observation in our country, but in many cases, in the later stages of the disease.1000 of these patients are children»
On April 4, 2017, the President of Uzbekistan signed a decree on further improvement of cancer service by early detection of oncological diseases, providing them with highly qualified medical care, modernizing oncological institutions, providing them with the latest equipment, improving international relations, improving scientific research in the field of Oncology and radiology.
Unfortunately, there is a problem of training personnel for high-tech types of diagnosis and treatment.
Carlos Rodriguez Galindo expressed his gratitude for the invitation and gave a brief information about the clinic St. Judes.
Mission of Children’s research hospital of St. Petersburg. Judas is to promote drugs and means of preventing catastrophic diseases in children through research and treatment. According to founder Danny Thomas, no child may be denied treatment on the basis of race, religion or the family’s ability to pay.
Given this, the St. Judah formed the Department of “Saint was Jobsglobal” where are working to help children around the world. As part of this Department created an Alliance to combat pediatric Oncology in Eurasia.
Then Asya Agulnik gave information on the Euro-Asian Alliance of pediatric Oncology (EURADA)
Eurasian regional program, or Ebrado(Eurasian Alliance of pediatric Oncology), was established in the year 2017 with the support of the Children’s research hospital St. Jude, National medical research center for pediatric Hematology , immunology Oncology . Dmitry Rogachev (SMRC dgoi them . Dmitry Rogachev) , who regional office for Europe and National society of pediatric hematologists of oncologists (Moscow , Russia). Based on the situational analysis service of Hematology-Oncology, experts, Eurada identified 5 priority areas for further work on optimization, is divided into the following working groups:
•Education: promotion of a unified specialty – pediatric hematologist-oncologist
•Patient care: building skilled human capacity for palliative care for children. In the region 1 employee (Ya. Ziyaev) has already improved his qualification in St. Judes. It is possible to organize courses both in the USA and in Uzbekistan for doctors and nurses
•Health systems: Mapping of haematological and oncological services for children and development of integrated regional standards for the treatment of cancer in children. Foreign colleagues noted that we are adapting international standards for adult Oncology with the participation of international experts and agreed to help do the same for pediatric Oncology
•Research: development of children’s hospital cancer registers
•Nursing: specialized training in pediatric Hematology and Oncology
As a result of the meeting, an agreement was signed on the accession of our center to the Alliance to work productively in all 5 listed areas. In June, it is planned to visit St. Jude’s hospital (St. Judes Children’s research hospital) and sign a document on joining the Alliance.
Then the guests visited the clinical departments: pediatric Oncology (60 beds), intensive care (12 beds) and radiation therapy.