17 may kuni xodimlar bilan uchrashuv bo’lib o’tdi…
17 may kuni onkologiya va radiologiya xodimlari va St. Yahudo bolalar tadqiqot gospitali vakillari bilan uchrashuv bo’lib o’tdi. Judes Children tadqiqot kasalxonasi)
Tillyashayxov M. N.: «Onkologiya dunyoda, shu jumladan O’zbekistonda ham dolzarb muammo bo’lib qolmoqda. Afsuski, 100 000 bemorlari bugungi kunda mamlakatimizda dispanser nazoratidan o’tmoqda, ammo ko’p hollarda kasallikning keyingi bosqichlarida.Ushbu bemorlarning 1000 bolalari»
2017-yil 4-aprel kuni O’zbekiston prezidenti onkologiya xizmatini yanada takomillashtirish, onkologik kasalliklarni barvaqt aniqlash, ularga yuqori malakali tibbiy yordam ko’rsatish, onkologik muassasalarni modernizatsiya qilish, ularga eng yangi asbob-uskunalar bilan ta’minlash, xalqaro aloqalarni yaxshilash, onkologiya va radiologiya sohasidagi ilmiy tadqiqotlarni takomillashtirish to’g’risidagi farmonga imzo chekdi.
Afsuski, yuqori texnologiyali diagnostika va davolash turlari uchun kadrlar tayyorlash muammosi mavjud.
Karlos Rodriguez Galindo taklif uchun minnatdorchilik bildirdi va st klinikasi haqida qisqacha ma’lumot berdi. Judes.
St. bolalar tadqiqot kasalxonasi missiyasi Yahudiylar tadqiqot va davolash orqali bolalarda halokatli kasalliklarning oldini olish uchun dori-darmonlar va vositalarni ilgari surishdan iborat. Asoschisi Danny Tomasning fikriga ko’ra, hech bir bola irqi, dini yoki oilaning to’lov qobiliyati asosida davolanishdan bosh tortishi mumkin emas.
Buni hisobga olgan holda, St. kasalxonasi. Yahudo «Sayint Judsglobal» butun dunyodagi bolalarga yordam berish uchun ish olib boradi. Ushbu bo’limning bir qismi sifatida Euroasiyada bolalar onkologiyasiga qarshi kurashish uchun ittifoq tuzildi.
Keyin Osiyo Agulnik Euroosiyo bolalar onkologiyasi Ittifoqi (EURADO) haqida ma’lumot berdi)
Evroosiyo mintaqaviy dasturi yoki Eurado (bolalar onkologiyasida Evroosiyo Ittifoqi) 2017 da st bolalar tadqiqot kasalxonasi ko’magida tashkil etilgan. Jude, bolalar gematologiya, onkologiya immunologiya milliy tibbiyot tadqiqot markazi . Dmitriy Rogachev (NMITS DGOI im . Dmitriy Rogachev), JSST Evropa mintaqaviy vakolatxonasi va onkologlar bolalar gematologlari milliy jamiyati (Moskva , Rossiya). Pediatriya gematologiya-onkologiya xizmati situatsion tahlil asosida, Eurado ekspertlar quyidagi ishchi guruhlarga bo’lingan optimallashtirish bo’yicha keyingi ish uchun 5 ustuvor yo’nalishlarini belgilangan:
* Ta’lim: yagona mutaxassislikka ko’maklashish – bolalar gematologi-onkolog
* Bemorni parvarish qilish: bolalarga palliativ yordam ko’rsatish uchun malakali kadrlar salohiyatini oshirish. 1 hududida xodim (ya. Ziyaev)stda o’z malakasini oshirgan. Judes. AQSh va O’zbekistonda shifokorlar va o’rta tibbiyot xodimlari uchun kurslarni tashkil etish imkoniyati mavjud
* Sog’liqni saqlash tizimlari: bolalar uchun gematologik va onkologik xizmatlar xaritalarini tuzish va bolalarda saratonni davolashning integratsiyalashgan mintaqaviy standartlarini ishlab chiqish. Xorijiy hamkasblari, biz xalqaro ekspertlar ishtirokida kattalar onkologiya uchun xalqaro standartlarga moslashtirish va pediatriya onkologiya uchun bir xil, albatta, yordam berish uchun kelishib oldilar, deb ta’kidladi
* Tadqiqot: bolalar shifoxonasida onkologik kasalliklar registrlarini ishlab chiqish
* Hemşirelik: bolalar gematologiyasi va onkologiya sohasida maxsus ta’lim
Uchrashuv natijasida markazimizning barcha 5 ta yo’nalish bo’yicha samarali ishlashi uchun alyansga a’zo bo’lish to’g’risida kelishuv imzolandi. Iyun oyida St. Yahudo (St. Yahudo) kasalxonasiga tashrif buyurish rejalashtirilgan. Judes Children research hospital) va ittifoqqa a’zo bo’lish to’g’risidagi hujjatni imzolash.
Shundan so’ng mehmonlar klinik bo’limlarga tashrif buyurdilar: bolalar onkologiyasi( 60 koek), reanimatsiya (12 koek) va radiatsiya terapiyasi.

17 мая состоялась встреча сотрудников…
17 мая состоялась встреча сотрудников РСНПМЦ Онкологии и радиологии и представителей детского исследовательского госпиталя св. Иуды (St. Judes Children’s research hospital)
Тилляшайхов М.Н.: « Онкология становится все более актуальной проблемой в мире, в том числе и в Узбекистане. Вызывает сожаление тот факт, что около 100 000 пациентов в настоящее время проходят диспансерное наблюдение в нашей стране, но во многих случаях, на поздних стадиях заболевания.1000 из этих пациентов являются детьми»
4 апреля 2017 года президент Узбекистана подписал указ о дальнейшем совершенствовании онкологической службы, путем раннего выявления онкологических заболеваний, оказывая им высококвалифицированную медицинскую помощь, модернизируя онкологические учреждения, предоставляя им новейшее оборудование, улучшая международные связи, совершенствуя научные исследования в области онкологии и радиологии.
К сожалению, существует проблема по подготовке кадров для высокотехнологических видов диагностики и лечения.
Карлос Родригез Галиндо выразил благодарность за приглашение и дал краткую информацию про клинику St. Judes.
Миссия Детской исследовательской больницы Св. Иуды состоит в том, чтобы продвигать лекарства и средства профилактики катастрофических заболеваний у детей посредством исследований и лечения. В соответствии с замыслом основателя Дэнни Томаса, ни одному ребенку не может быть отказано в лечении по признаку расы, религии или платежеспособности семьи.
Учитывая это, больница Св. Иуды образовала отдел « Сейнт ДжудсГлобал» где работают над тем, чтобы помогать детям по всему миру. Как часть данного отдела создан альянс для борьбы с детской онкологией в Евроазии.
Далее Ася Агульник дала информацию по Евроазиатскому Альянсу детской онкологии (ЕВРАДО)
Евразийская региональная программа, или ЕврАДО(Евразийский альянс в детской онкологии), была образована в 2017 году при поддержке Детского исследовательского госпиталя St. Jude, Национального медицинского исследовательского центра детской гематологии , онкологии иммунологии им . Дмитрия Рогачева (НМИЦ ДГОИ им . Дмитрия Рогачева) , Европейского регионального офиса ВОЗ и Национального общества детских гематологов онкологов (Москва , Россия). Основываясь на ситуационном анализе службы детской гематологии-онкологии, эксперты ЕврАДО определили 5 приоритетных областей для дальнейшей работы по оптимизации, разделенных на следующие рабочие группы:
•Образование: содействие единой специальности — детский гематолог-онколог
•Уход за пациентами: наращивание квалифицированного кадрового потенциала по паллиативной помощи детям. В регионе 1 сотрудник (Я. Зияев) уже повысил квалификацию в St. Judes. Есть возможность организовать курсы как в США так и в Узбекистане для врачей и среднего медицинского персонала
•Системы здравоохранения: Составление карт гематологических и онкологических служб для детей и разработка интегрированных региональных стандартов лечения рака у детей. Иностранные коллеги отметили что мы адаптируем международные стандарты для взрослой онкологии с участием международных экспертов и согласились помочь сделать то же самое для детской онкологии
•Исследования: разработка детских госпитальных регистров онкозаболеваний
•Сестринское дело: специализированное обучение в области детской гематологии и онкологии
В результате встречи была заключена договоренность о вступлении нашего центра в альянс чтобы плодотворно работать по всем 5 перечисленным направлениям. В июне планируется посетить госпиталь св. Иуды (St. Judes Children’s research hospital) и подписать документ о вступлении в Альянс.
Далее гости посетили клинические отделения: детской онкологии (60 коек), реанимацию (12 коек) и лучевой терапии.