Onkologiya markazi direktori Samarqandga tashrifi
Sog’liqni saqlash vazirligining buyrug’iga binoan Respublika onkologiya markazi direktori, professor Tillyashayxov M. N. rahbarligida joriy yilning 9-19 aprel kunlari Samarqand shahri va Samarqand viloyatiga onkolog shifokorlar guruhi yuborildi.:
-aholining jismoniy salomatligi holatini aniqlash imkonini beradigan hududlarda antropometrik usullarning sifatini va aniq o’lchashini o’rganish;
-sog’liqni saqlash va insidensiya ko’rsatkichlari bo’yicha aholining tegishli guruhlarga bo’linishini o’rganish;
-antropometriya jarayonida mavjud muammolarni o’rganish va ularni hal qilish bo’yicha takliflar kiritish;
-aholi o’rtasida kasallik ko’rsatkichlari va og’irligidan kelib chiqib, temir daftarga kiritilgan ijtimoiy himoyani ta’minlash va ularga yuqori sifatli zamonaviy tibbiy yordam ko’rsatish uchun muayyan guruhlarni tashkil etish;
-zarur mutaxassislarni jalb qilgan holda joylarda amaliy yordam ko’rsatish.
Ushbu tadbir respublika onkolog shifokorlariga mintaqaviy hamkasblar bilan malakali tibbiy xizmat ko’rsatish bo’yicha tajriba almashish imkonini beradi.

Визит директора центра Онкологии в Самарканд
В соответствии с приказом министерства здравоохранения, под руководством директора Республиканского центра онкологии, профессора Тилляшайхова М.Н., с 9 по 19 апреля текущего года командирована группа врачей-онкологов в город Самарканд и Самаркандскую область, с целью:
-изучения на практике качества и точного измерения антропометрических методов в регионах, позволяющие определить состояния физического здоровья населения;
-изучения обоснованного разделения населения на соответствующие группы по показателям здоровья и заболеваемости;
-изучения существующих проблем в процессе проведения антропометрии и внесение предложений по их решению;
-исходя из показателей и степени тяжести заболеваний среди населения, создать определенные группы для оказания социальной защиты включенных в железную тетрадь и предоставление им высококачественной современной медицинской помощи;
-оказание практической помощи на местах с привлечением необходимых специалистов.
Данное мероприятие, позволяет Республиканским врачам-онкологам поделится опытом по оказанию квалифицированных медицинских услуг с региональными коллегами.