Вон Жа ЛИ: “Ўзбекистон онкологиясида бошқарув менежментини ривожлантириш орқали тиббий хизмат сифатини янада яхшиламоқчиман»
Ma’lumotlarga qaraganda, bugun dunyoda onkologik xastaliklar o’lim xavfi yuqori bo’lgan kasalliklar ro’yxatida etakchi o’rinda turadi.
Ochig’ini aytish kerak, yurtimizda ham bu xastalik tashxisi qo’yilgan bemorlar soni kam emas. Shu bois mamlakatimizda saratonni o’z vaqtida aniqlash va unga to’g’ri tashxis qo’yish, sohaga zamonaviy jarrohlik amaliyotlarini keng tatbiq etish, bu orqali bemorlar salomatligini yaxshilash muhim masala hisoblanadi.
Sog’liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va tibbiy radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi direktori maslahatchisi etib tayinlangan Janubiy koreyalik mutaxassis — professor Von ja Liga onkologik kasalliklarning kelib chiqish sabablari va ularning oldini olishga doir savollar bilan murojaat qildi.
— Janob Li, ma’lumki, bugun dunyo bo’ylab onkologik xastaliklarga chalinish holatlari soni ortib bormoqda. Bunga asosan qanday omillar sabab bo’lyapti?
— Birinchi navbatda, yashash hududlarida kantserogen moddalarning tarqalishi kasallikning avj olishiga keng yo’l ochmoqda. Shuningdek, global iqlim o’zgarishi, oziq-ovqat va ichimlik suvi tarkibida sun’iy qo’shimchalarning ko’payishi hamda turli zararli odatlar bemorlar soni ortishiga sabab bo’layotir.
To’g’ri, ushbu xavf omillari birdaniga saratonni keltirib chiqarmasligi mumkin, biroq unga qayta-qayta ro’baro’kelish kasallikka chalinish xavfini oshiradi. Misol uchun, 2,5 pikometrdan 10 pikometrgacha bo’lgan chang juda zararli hisoblanadi. Chunki u burun bo’shlig’ida ushlanib qolmay, to’g’ridan to’g’ri o’pkaga o’tadi. Bu esa katta ehtimol bilan saratonga olib keladi.
Bundan tashqari, bugun dunyo aholisining umr ko’rish yoshi ancha uzaygan. Ya’ni, odam ulg’aygani sari saratonga moyillik ortadi. Shu bilan birga, ayni paytda dunyoda kasallikni tashxislash ancha rivojlangan. Bu ham onkologik xastaliklar statistikasining oshishiga olib kelmoqda.
— Janubiy Koreyada aholini saratondan himoya qilish uchun qanday choralar mavjud?
— Bugungi kunda yurtimizning har bir okrugida salomatlik markazlari faoliyat yuritadi. Ular tomonidan onkologik va boshqa xavfli xastaliklardan himoyalanish uchun jismoniy faollik dasturlari targ’ib qilinadi. Mahalliy aholi esa ushbu tavsiyalarga qat’iy amal qiladi. Shuningdek, PR xizmati orqali ham kasallikka qarshi targ’ibot tardbirlari samarali olib boriladi.
Yana bir muhim jihat, Janubiy Koreyada tamaki chekuvchilar uchun maxsus hududlar tashkil etilgan. Jamoat joylarida chekish esa qat’iy taqiqlangan. Agar kimdir xatoga yo’l qo’ysa, unga katta jarima, hatto, qamoq jazosi qo’llanilishi mumkin.
— O’zbekistonda onkologik kasalliklarning oldini olish uchun qanday usullarni amaliyotga tatbiq etish lozim, deb o’ylaysiz?
— Eng avvalo, tibbiy sug’urta tizimini rivojlantirish kerak. Agar bu loyiha to’liq yo’lga qo’yilsa, aholiga ko’rsatiladigan tibbiy xizmatlar sifati yanada yaxshilanib, unga bo’lgan talab ortadi. Bu esa kasalliklarni erta aniqlash imkonini beradi.
Shuningdek, saraton chalingan bemorlarni davolashda shifo maskanlarining zamonaviy tibbiy jihozlar bilan ta’minlanganlik darajasi yuqori bo’lishi lozim. Sababi kasallikning oldini olishda erta tashxis eng muhim omil ekanini inobatga olsak, bu ishni ilg’or tibbiy jihozlarsiz amalga oshirib bo’lmaydi.
Qolaversa, aholiga bu yo’nalishdagi tibbiy xizmatlarni yanada yaqinlashtirish lozim. Shu bois O’zbekistondagi faoliyatim davomida sohada boshqaruv menejmentini rivojlantirish, xususan, onkologik kasalliklarni barvaqt aniqlash, mahalliy shifokorlarning xalqaro ilmiy loyihalarda faol ishtirok etishiga yaqindan ko’maklashmoqchiman.

Вон Жа ЛИ: «Я хочу улучшить качество медицинских услуг, развивая управленческий менеджмент в онкологии Узбекистана»
Согласно имеющимся данным, онкологические заболевания в мире сегодня лидируют в списке заболеваний с высоким риском смерти.
Откровенно говоря, в нашей стране число пациентов с диагнозом этого заболевания ничуть не меньше. Поэтому своевременное выявление и правильная диагностика онкологических заболеваний в нашей стране, широкое применение современных хирургических вмешательств в этой сфере, благодаря которым улучшение здоровья пациентов является важным вопросом.
Пресс-служба Министерства здравоохранения обратилась к южнокорейскому специалисту — профессору Вон джа Лиге, который назначен советником директора Республиканского специализированного центра онкологии и медицинской онкологии научно-практической медицины, с вопросами о причинах возникновения онкологических заболеваний и их профилактике.
— Мистер Ли, как известно, сегодня число случаев онкологических заболеваний в мире растет. Какие факторы вызывают это в основном?
— Прежде всего, распространенность канцерогенов в жилых помещениях открывает широкий путь к вспышке заболевания. Также глобальное изменение климата, увеличение искусственных добавок в составе продуктов питания и питьевой воды, а также различные вредные привычки приводят к увеличению числа больных.
Правда, эти факторы риска могут не вызвать рак сразу, но повторное воздействие на них увеличивает риск развития заболевания. Например, пыль от 2,5 пикометров до 10 пикометров очень вредна. Потому что он не попадает в носовую полость, а попадает непосредственно в легкие. Это с большой вероятностью приводит к раку.
Кроме того, сегодня ожидаемая продолжительность жизни населения земного шара довольно низкая. То есть по мере взросления человека склонность к раку возрастает. В то же время, в то же время, диагностика этого заболевания в мире гораздо более развита. Это также приводит к увеличению статистики онкологических заболеваний.
— Какие меры принимаются для защиты населения Южной Кореи от рака?
— Сегодня центры здоровья работают в каждом районе нашей страны. Они продвигают программы физической активности для защиты от онкологических и других опасных заболеваний. И местное население строго придерживается этих рекомендаций. Также через PR-службу эффективно проводится обучение по пропаганде борьбы с болезнями.
Другим важным аспектом является то, что Южная Корея создала специальные территории для производителей табака. А курение в общественных местах строго запрещено. Если кто-то допустит ошибку, на него может быть наложен крупный штраф, даже тюремное заключение.
— Как вы думаете, какие методы следует применять для профилактики онкологических заболеваний в Узбекистане?
— Прежде всего, необходимо развивать систему медицинского страхования. Если этот проект будет полностью реализован, качество медицинских услуг, предоставляемых населению, будет улучшено, а спрос на него возрастет. Это позволяет выявлять заболевания на ранней стадии.
Кроме того, при лечении пациентов, страдающих онкологическими заболеваниями, уровень доступности современного медицинского оборудования для лечебных учреждений должен быть высоким. Учитывая, что причина является наиболее важным фактором ранней диагностики в профилактике заболевания, это исследование невозможно провести без современного медицинского оборудования.
Однако необходимо приблизить медицинские услуги в этом направлении к населению. Поэтому во время моей деятельности в Узбекистане я хотел бы тесно поддерживать развитие управленческого менеджмента в этой области, в частности, раннее выявление онкологических заболеваний, активное участие местных врачей в международных научных проектах.