Onkoproktologiya bo’yicha master-klass…
Joriy yilning 22-fevralida professor Arsen Rasulov RIOvaRIATMga tashrif buyurdi. Professor A. Rasulov Evropa onkoproktologlari, Rossiya Federatsiyasi onkologlari assotsiatsiyasining xaqiqiy a’zosi bo’lib, yo’g’on ichak o’simtalarini an’anaviy va laparoskopik usulda bajaradi.
Professor A.Rasulov tashrifi davomida RIOvaRIATMning onkologiyada laparoskopik jarrohlikni ishlab chiqish va amalga oshirishda olib borayotgan ishlarini yuqori baholadi, shuningdek, O’zbekiston Onkologiya markazi va “Lapino” klinikasi o’rtasida o’zaro hamkorlikka tayyorligini bildirdi.
Uning ta’kidlashicha, markazlar o’rtasidagi bunday qo’shma operatsiyalar bunday jarrohlik aralashuvlar bilan shug’ullanadigan jarrohlarning malakasini oshirishga olib keladi. Amaliyotlarni standartlashtirish jarrohlik texnikasi takomillashtirishga yordam beradi.
Aytilganlarni davom ettirar ekan, u RIOvaRIATM va Lapino klinikasi o’rtasidagi hamkorlik bir yildan ko’proq vaqt davomida davom etayotganini va ushbu yo’nalishda yaqin hamkorlikni davom ettirish niyatida ekanligini ta’kidladi, chunki qaysi davlatlarda yashashimizdan qat’i nazar, maqsadimiz bir – bu jarrohlik faoliyati va malakasini yuksaltirishdir.
«Shuningdek, biz sizning markazingizdagi mutaxassislarning Moskvaga javob tashrifini kutmoqdamiz va biz ushbu hamkorlikni yanada qo’llab-quvvatlashni rejalashtirmoqdamiz» – dedi A. Rasulov.

Master class in oncoproctology…
On February 22 of this year, Professor Arsen Rasulov visited the Republican Center of Oncology and Radiology. Professor a.Rasulov is a full member of the European Association of Oncoproctologists, oncologists of the Russian Federation, who perform operations for colon tumors both in the traditional and laparoscopic way.
During his visit, Professor A.Rasulov highly appreciated the work of the RSNPMCIR in the development and implementation of laparoscopic surgery in oncology, and also expressed readiness for joint cooperation between the Center of Oncology of Uzbekistan and the Lapino clinic.
He noted that such joint operations between the centers lead to advanced training of surgeons who are engaged in such surgical interventions. Standardization of interventions helps to accelerate the development of surgical techniques.
Continuing with that said, he noted that the cooperation between the clinic and Osnpmzvr “Lapine” is not one year and intend to continue close cooperation in this direction, since the centers are some common goal, regardless of which countries we live and in which centers are increasing the level of surgical activity and qualifications. The main task of the work between the two centers and the joint master classes is to standardize surgical treatment.
“We are also looking forward to a return visit of specialists from your center to us in Moscow and plan to continue to support this cooperation” – commented A.Rasulov