1 iyun — xalqaro bolalarni himoya qilish kuni
Xalqaro bolalarni himoya qilish kuni eng muhim xalqaro bayramlardan biridir. Uni o’tkazish to’g’risida qaror 1925 yilda Jenevada bo’lib o’tgan bolalar farovonligi bo’yicha Butunjahon konferentsiyasida qabul qilingan. Bola bizning himoyamiz, e’tiborimiz va qo’llab-quvvatlashimizga muhtoj. Bugungi kunda O’zbekiston Respublikasida 4500 dan ortiq turli xil onkologik kasalliklarga chalingan bolalar mavjud va har yili 900 ta yangi holatlar ro’yxatga olinadi.
Oʻzbekiston Respublikasi Milliy Gvardiyasi xarbiy musika akademik litseyi tarbiyalanuvchilari ishtirokida bolalar boʻlimi bemorlariga musiqa va qoʻshiqlar taqdim etildi. Ularning kayfiyatlarini koʻtarib, qalblariga bayramona shukux taqdim etildi.

1 june-international children’s day
International Children’s day is one of the most important international holidays. The decision to conduct it was adopted at the Butunjahon conference on children’s welfare, which was held in Geneva in 1925 year. The child needs our protection, attention and support. Today in the Republic of Uzbekistan there are more than 4500 children with various oncological diseases and every year 900 new cases are registered.
Music and songs were presented to the patients of the children’s department with the participation of Educators of the academic Lyceum of the National Guard of the Republic of Uzbekistan Harbi musika. Raising their mood, they were presented with festive gratitude to their hearts.