Alohida endoprotez yordamida tos halqasini rekonstruksiya qilish bo’yicha birinchi va noyob operatsiya o’tkazildi
O’zbekiston tarixida birinchi marta Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazida rossiyalik yetakchi onkolog bilan birgalikda tos suyagi halqasini individual endoprotez bilan rekonstruksiya qilish bo’yicha murakkab jarrohlik operatsiyasi o’tkazildi. Ushbu tadbir onkologiya sohasidagi ilmiy va amaliy hamkorlik geografiyasini kengaytirishga qaratilgan O’zbekiston onkologlari assotsiatsiyasi (O’OA) va Sharqiy-Evropa sarkoma guruhi o’rtasida imzolangan hamkorlik memorandumi doirasida o’tkazildi, shuningdek, onkologik xizmatda tashxis qo’yish va davolashning yangi usullari va shu usullarini birgalikda ishlab chiqish bo’yicha axborot, tajriba va kasbiy mahorat almashish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish.Tos suyaklari o’smalari – suyak o’smalarining nisbatan kam uchraydigan lokalizatsiyasi. Zamonaviy onkologiya va jarrohlik sohasidagi yutuqlarga qaramay, tos suyagi o’smalarini davolash va tashxisi klinik onkologiyada murakkab muammolar bo’lib qolmoqda. Ko’pincha, bu patologiya mehnat yoshida ro’y beradi va bemorlarning erta nogiron bo’lib qolishiga olib keladi. Hozirgi vaqtda tos suyagi o’smalarini jarrohlik davolashga yondashuvlar o’smani olib tashlash bilan bir qatorda rekonstruktiv plastmassaning ishlashini o’z ichiga oladi. Tibbiyot va texnologiyada kompyuter va 3D texnologiyalarining rivojlanishi individual protezlash tizimlarini yaratishda, shu jumladan titan qotishmalarini 3D bosib chiqarishga asoslangan tizimni yaratishda katta yutuqlarga erishishga imkon berdi, bu esa organlarni saqlovchi operatsiyalarni bajarishga imkon beradi, tos suyaklari o’smalari bilan og’rigan bemorlarning reabilitatsiyasini tezlashtiradi va hayot sifatini yaxshilaydi. Shunday qilib, shu joriy yilning 11 oktyabrida tayanch -harakat tizimi o’smalari bo’limi rahbari Polatova D.Sh. rossiyalik hamkasbi-Moskva DZM 62-sonli onkologik shifoxonasining Moskva shahar suyak, yumshoq to’qimalar va teri o’smalari ilmiy-amaliy markazi boshlig’i, professor E. Musaev bilan 30 yoshli bemorga xatarli tos o’smasi radikal jarrohlik amaliyoti o’tkazildi. Operatsiyadan oldin ehtiyotkorlik bilan rejalashtirish zarur. Radikal operatsiyani o’tkazish imkoniyatini baholash uchun rentgen tekshiruvi, 3D rekonstruksiya qilingan KT va MRT ma’lumotlari batafsil o’rganildi. Suyak nuqsonlarini tuzatish uchun operatsiya vaqtida titandan va 3D bosmadan tayyorlangan individual endoprotez ishlatilgan.»Onko-ortopediyada qo’llaniladigan endoprotezlar asosan nostandart hisoblanadi. Ko’pincha, operatsiyadan oldin onkologik protezni ishlab chiqarish individual yondashuvni talab qiladi va bir necha haftagacha davom etadi. Shuning uchun, har bir bemor uchun tos halqasining yaxlitligini tiklash individual bo’lishi kerak, chunki har bir holatda hosil bo’lgan nuqsonning o’lchamlari turlicha bo’ladi. Operatsiyadan keyingi nuqson qanchalik keng bo’lsa, asoratlar ehtimoli shuncha yuqori bo’ladi. Uch o’lchovli rekonstruksiya va virtual modellashtirish texnologiyalari bir qator holatlarda radikal operatsiyani amalga oshirishga imkon berdi, bu retsidivlar sonini kamaytiradi va bemorning omon qolish darajasini oshiradi ”,- deb izoh berdi mushak-tayanch tizimi o’smalarining bo’limi boshlig’i  DJ.Sh.Po’latova..Ushbu operatsiyaning asosiy maqsadi tos suyagi o’smalari bilan og’rigan bemorni jarrohlik texnikasi, operatsiyadan oldingi rejalashtirish usullari, zamonaviy biomateriallar va fiksatsiya tizimlarini takomillashtirish orqali davolash natijalarini yaxshilash edi. «Usul bemorning shaxsiy diagnostik ma’lumotlariga asoslangan bo’lib, uning asosida tos va o’simta shikastlanishining 3D modeli modellashtirilgan. Suyakni rezektsiya qilish darajasi radikallik tamoyillarini hisobga olgan holda kompyuterda rejalashtirilgan, so’ngra hosil bo’lgan suyak nuqsonini tiklash uchun endoprotez modellashtiriladi va uning kuchi maxsus dastur yordamida baholanadi. Keyingi qadam – rekonstruksiya qilingan hududning biomexanik parametrlarini baholash uchun 3D bosma yordamida jarrohlik sohasining plastik modelini va endoprotezini yaratish. Endoprotezning individual dizayni klinisyenler va biomexanik muhandislar tomonidan ma’qullangandan so’ng, endoprotez titan qotishmalaridan, shu jumladan 3D qo’shimchali texnologiyalar yordamida ishlab chiqariladi. Suyaklarga tutash implantlarning sirtlari osteoinduktiv nanokoplama bilan ishlanadi ”, – deydi professor E.R. Musaev.   Bugungi kunda bunday yuqori texnologiyali operatsiyalar hamma mamlakatlarda ham amalga oshirilmaydi. Bu operatsiya mutaxassislar o’rtasida tajriba va bilim almashish, bemorda retsidivlar sonini kamaytirish, reabilitatsiyani tezlashtirish va bemorning hayot tarzini yaxshilash imkonini berdi, bu esa o’z navbatida sog’lom va baxtli hayotga qaytish imkonini beradi.

Проведена первая и уникальная операция по реконструкции тазового кольца индивидуальным эндопротезом
Впервые в истории Узбекистана в Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре онкологии и радиологии, совместно с ведущим российским врачом-онкологом, была проведена сложнейшая хирургическая операция по реконструкции тазового кольца индивидуальным эндопротезом. Данное мероприятие осуществлено в рамках подписанного Меморандума о сотрудничестве между Ассоциацией онкологов Узбекистана (АОУз) и Восточно-Европейской Группой по изучению сарком (East-European Sarcoma Group), целью которого является расширение географии научного и практического сотрудничества в сфере онкологии, а также создание благоприятных условий для обмена информацией, опытом и профессиональными навыками в вопросах совместной разработки новых методов и методик диагностики и лечения в онкологической службе.
Опухоли костей таза — относительно редко встречающаяся локализация опухолей костной ткани. Несмотря на успехи современной онкологии и хирургии, лечение и диагностика опухолей костей таза остаются сложными проблемами клинической онкологии. Наиболее часто данная патология встречается в трудоспособном возрасте и ранее приводила к выполнению калечащих операций и стойкой инвалидизации больных. В настоящее время подходы к хирургическому лечению опухолей костей таза предполагают наряду с удалением опухоли выполнение реконструктивно-пластических операций. Развитие компьютерных и 3D технологий в медицине и технике позволило сделать прорыв в создании индивидуальных систем протезирования, в том числе на основе 3D печати сплавов титана, что позволяет выполнять органосохраняющие операции, снизить частоту осложнений, ускорить реабилитацию и улучшить качество жизни больных с опухолевым поражением костей таза. Так, 11 октября текущего года руководителем отделения опухолей опорно-двигательной системы Полатовой Д.Ш. совместно с российским коллегой   —  руководителем Московского городского научно-практического центра опухолей костей, мягких тканей и кожи при Московской онкологической больнице № 62 ДЗМ, профессором Мусаевым Э. Р., 30 летнему пациенту  было выполнено радикальное хирургическое вмешательство при злокачественной опухоли костей таза. Тщательное предоперационное планирование имеет исключительно важное значение. Для оценки возможности выполнения радикальной операции были подробно изучены данные рентгенологического обследования, КТ с 3D реконструкцией и МРТ. Для возмещения дефектов кости, во время операции был использован индивидуальный эндопротез изготовленный из титана напечатанный при помощи 3D печати.
«Эндопротезы, использующиеся в онкоортопедии, являются в большинстве своём нестандартными. Нередко изготовление онкологического протеза перед операцией требует индивидуального подхода и занимает до нескольких недель. Поэтому для каждого пациента восстановление целостности тазового кольца должно быть индивидуальным, так как в каждом конкретном случае размеры образовавшегося дефекта различны. Чем обширней послеоперационный дефект, тем выше вероятность осложнений. Технологии трехмерной реконструкции и виртуального моделирования позволили в ряде случаев выполнить радикальную операцию, которая снижает количество рецидивов и увеличивает выживаемость пациента» — прокомментировала руководитель отделения опухолей опорно-двигательной системы Полатова Д.Ш.
Основной целью проведения данной операции являлось улучшение результатов лечения больного с опухолями костей таза за счет совершенствования хирургической техники, методов предоперационного планирования, применения современных биоматериалов и систем фиксации.
«В основе метода лежат персональные диагностические данные пациента, на основании которых моделируется 3D-модель таза и опухолевого поражения. Планируются на компьютере уровни резекции костей с учетом принципов радикальности, затем моделируется эндопротез для реконструкции образовавшегося костного дефекта и производится оценка его прочности при помощи специального программного обеспечения. Следующим этапом создается пластиковая модель области операции и эндопротеза посредством 3D печати для оценки биомеханических параметров реконструируемой зоны. После утверждения индивидуального дизайна эндопротеза врачами клиницистами и инженерами-биомеханиками выполняется изготовление эндопротеза из сплавов титана, в том числе с применением 3D аддитивных технологий. Поверхности имплантатов, прилегающие к костям обрабатываются остеоиндуктивным нанопокрытием» — высказался профессор Мусаев Э.Р.
На сегодняшний день подобные высокотехнологичные операции осуществляются далеко не во всех странах. Данная операция позволила осуществить обмен опытом и знаниями между специалистами, уменьшить количество рецидивов у пациента, ускорить реабилитацию и улучшить качество жизни пациента, что в свою очередь позволит ему вернуться к здоровой и счастливой жизни.