Jahon sog’liqni saqlash tashkiloti IARC va XAJKAning O’zbekistondagi saraton xizmati faoliyatini baholash bo’yicha yangi qo’shma missiyasiga tayyorgarlik
MAGATEning PACT missiyalari, shuningdek, IMPACT baholari sifatida ham tanilgan, a’zo davlatlarga saratonga qarshi kurashning birlashgan tizimini takomillashtirishga yordam beradi. IMPACT imtihonlari saraton kasalligiga qarshi kurashish sohasidagi milliy salohiyatni baholashga va bu sohada paydo bo’layotgan muammolarga samarali javob berishni ta’minlash uchun ehtiyojlar va ustuvor choralarni aniqlashga imkon beradi. Joriy yilning 5 oktyabr kuni Respublika onkologiya va radiologiya markazida dastur xodimi va imPACT ko’rib chiqish koordinatori Igor Veljkovik hamda markaz direktori, professor M.N.Tillyashayxov o’rtasida uchrashuv bo’lib o’tdi.
Uchrashuvda Igor Veljkovik so’nggi yillarda O’zbekistonda yuz bergan muhim o’zgarishlarni qayd etdi:
– Bu mening O’zbekistonga ikkinchi tashrifim, men oxirgi marta 2014 yilda bu erga kelganman va tan olishim kerakki, bu mamlakatda katta ijobiy o’zgarishlar yuz berdi. Bu yil ham shunga o’xshash tadqiqotlar o’tkazamiz 2014 yilda bajarilgan, shu bilan birga bizning ish uslubimizni biroz o’zgartirgan. Bu 2014 yilga qaraganda ancha puxta bo’ladi. Onkologiyaning barcha tarmoqlari bo’yicha O’zbekiston mutaxassislari bilan qo’shma guruhga 10-12 nafar mutaxassis jalb qilinadi. Bizning jamoamiz sizning markazingizga saraton kasalligiga parvarish qilishni yaxshilash bo’yicha batafsil rejani ishlab chiqish va ishlab chiqishga yordam beradigan texnik ko’rsatma berishda yordam berishni xohlaydi. Biz sizning markazingiz va uning hududiy bo’linmalarining ishini asbob -uskunalar va xodimlar nuqtai nazaridan baholashni rejalashtirmoqdamiz. Shunga asoslanib, bizning mutaxassislarimiz batafsil investitsiya rejasi bilan ma’lumotlarni taqdim etadi. O’z navbatida, biz birgalikda ishlashga tayyormiz va siz mutaxassislar guruhini yig’ganingizdan juda minnatdormiz. Keyinchalik, biz bu ishning ko’lami va bosqichlarini ko’rib chiqamiz va muhokama qilamiz. Shuningdek, tomonlarning rollari va majburiyatlari o’rganiladi. Uch kun ichida tahlil va hisobot asosida berilgan tavsiyalarni bajarishda yordam ko’rsatiladi.
IMPACT tekshiruvi uch bosqichda o’tkaziladi:
1. Milliy saraton nazorat qilish tizimidagi ishlarning holatini tahlil qilish – saraton kasalligiga qarshi kurash sohasidagi milliy strategiya va siyosat to’g’risidagi hujjatlarni, shuningdek saraton kasalligining barcha yo’nalishlari bo’yicha mavjud ma’lumotlar va ma’lumotlarni baholash: rejalashtirishdan. ro’yxatga olish va davolanishning oldini olish, palliativ yordam va umrining oxirida kasallarga g’amxo’rlik qilish;
2. Mamlakat missiyasi – Xavfsizlik agentligi, JSST va IARCning onkologiya sohasidagi xalqaro ekspertlari tomonidan tashrifi, asosiy milliy manfaatdor tomonlar bilan munozaralarni va milliy sog’liqni saqlash muassasalari, ilmiy doiralar va fuqarolik jamiyati tomonidan ko’rsatiladigan xizmatlarni nazorat qilishni o’z ichiga oladi;
3. ImPACT ekspertizasi hisoboti – yig’ilgan ma’lumotlarning batafsil ekspert tahlilidan iborat yakuniy hisobot, a’zo davlat yutuqlari, unga ochilgan imkoniyatlar, shuningdek, saraton kasalligiga qarshi kurash sohasidagi muammolar va ehtiyojlar haqidagi xulosalar va xulosalar. Hisobot ko’rib chiqilayotgan mamlakat uchun tavsiyalar beradi va hukumatga saraton kasalligiga qarshi kurashda ustuvor va maqbul chora -tadbirlar va investitsiya yo’nalishlarini aniqlashda yordam beradi.

Подготовка к новой совместной миссии ВОЗ МАИР и МАГАТЭ по оценке деятельности онкологической службы Узбекистана
Проводимые МАГАТЭ комплексные миссии в рамках ПДЛР, также известные как «экспертизы имПАКТ», помогают государствам-участникам совершенствовать свои комплексные системы борьбы с раком. Экспертизы имПАКТ позволяют оценить национальный потенциал в области борьбы с онкозаболеваниями и определить потребности и приоритетные меры для обеспечения эффективного реагирования на возникающие вызовы в этой сфере.
5 октября текущего года в Республиканском центре онкологии и радиологии, состоялась встреча между программным сотрудником и координатором обзора имПАКТ Игорем Велжковиком и директором центра профессором Тилляшайховым М.Н.
В ходе встречи, Игорь Велжковик отметил значительные изменения, которые произошли в Узбекистане за последние годы:
Это мой второй визит в Узбекистан, последний раз я был здесь в 2014 году и должен признать, что в этой стране произошли большие положительные изменения. В этом году мы будем проводить аналогичные исследования выполненные в 2014 году, при этом немного изменив модальность нашей работы. Она будет намного тщательней, чем в 2014 году. Будут задействованы 10-12 экспертов в совместной команде со специалистами Узбекистана во всех филиалах онкологии. Наша команда, хотела бы оказать содействие вашему центру в предоставлении технических рекомендаций, которые помогут достигнуть и разработать детальный план по улучшению медицинской помощи онкологическим больным. Мы планируем провести оценку деятельности вашего центра и его региональных филиалов по оборудованию и персоналу. На основе этого, наши эксперты предоставят данные с детальным планом инвестирования. Мы со своей стороны готовы к совместной работе и очень благодарны, что вы собрали команду экспертов. Позже, мы рассмотрим и обсудим масштабы и этапы проведения данной работы. Также, будут изучены роли и ответственность сторон. В течении трех дней на основе анализа и отчета будет оказано содействие по имплементации предоставленных рекомендаций.
Экспертиза имПАКТ будет проведена в три этапа:
1. Кабинетный анализ положения дел в национальной системе борьбы с раком — оценка документов о национальной стратегии и политике в области борьбы с раком, а также имеющихся данных и информации обо всех направлениях борьбы с онкозаболеваниями: от планирования, регистрации и профилактики до лечения, паллиативного ухода и ухода за больными в конце жизни;
2. Страновая миссия — визит назначенных МАГАТЭ, ВОЗ и МАИР международных экспертов в области онкологии, который предусматривает проведение обсуждений с ключевыми национальными заинтересованными сторонами и наблюдение за услугами, оказываемыми учреждениями национальной системы здравоохранения, академическими учреждениями и гражданским обществом;
3. Отчет об экспертизе имПАКТ — итоговый отчет с подробным экспертным анализом собранной информации, выводами и заключениями относительно достижений государства-члена, открывающихся перед ним возможностей, а также проблем и потребностей в области борьбы с раковыми заболеваниями. Отчет содержит рекомендации для рассматриваемой страны и помогает правительству определить приоритетные и оптимальные меры и направления инвестирования в сфере борьбы с онкозаболеваниями.