Hududlarga navbatdagi tashrif
Prezidentning 12.11.2020 yildagi UP-6110-sonli «Birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalari faoliyatiga printsipial yangi mexanizmlarni joriy etish va sog’liqni saqlash tizimidagi islohotlar samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to’g’risida» gi farmoniga muvofiq Respublika onkologiya markazi joriy yilning 22-dan 25-fevraliga qadar aholiga amaliy tibbiy yordam ko’rsatish hamda markaz filialiga kuratorlik yordami ko’rsatish maqsadida respublikamizning Qashqadaryo viloyatiga yuborildi.
Birinchi kuni markazning Qashqadaryo filialida seminar bo’lib o’tdi. Seminarda onkologlar davolashning yangi standartlari to’g’risida so’zlab berishdi va filialdagi hamkasblarining bir qator savollariga javob berishdi. Keyinchalik bo’limlar ko’rikdan o’tkazildi va bemorlarni tekshirish o’tkazildi, mos ravishda 30 ga yaqin bemorga konsultatsiyalar berildi. Shuningdek, bemorlarning bir qator og’ir holatlari bo’yicha konsultatsiya o’tkazildi.
23 fevral kuni Mirishkor tumanida ayollarni profilaktik tekshiruvlari o’tkazildi. Shifokorlar o’zaro uch guruhga bo’linib, Pomik, G’ofur G’ulom va Zhenra qishloq aholi punktiga jo’nab ketishdi. Yuqorida aytib o’tilgan aholi punktlarining poliklinikalarida 120 ga yaqin ayol tibbiy ko’rikdan o’tkazildi. Keyin bir guruh mutaxassislar Bo’ston qishlog’iga yo’l olishdi, u erda 420 kishidan 260 nafari ayollarni tekshiruvdan o’tkazdi, shulardan 3 ta ko’krak bezi saratoniga shubha qilinganligi aniqlandi. Ushbu ayollar qo’shimcha tekshiruvga viloyat markaziga yuborilgan. Shuningdek, viloyat hokimi va Qashqadaryo viloyati sog’liqni saqlash boshqarmasi rahbariyati bilan uchrashuv tashkil etildi. 24 fevral kuni Mirishkor tumanining boshqa mahalla fuqarolar yig’inlarida ham tashriflar amalga oshirildi. Bemorlarni tekshirish paytida bizning mutaxassislarimiz kasalxonada bir qator munozarali va birlamchi bemorlarga konsultatsiyalar o’tkazdilar, shundan so’ng tegishli tavsiyalar berildi. Diagnostika va davolash standartlarini qo’llash bo’yicha ko’rsatmalar va tavsiyalar berildi.

Won another business trip
In accordance with presidential Decree No. UP-6110 of 12.11.2020 “On measures to introduce fundamentally new mechanisms in the activities of primary health care institutions and further improve the effectiveness of the reforms carried out in the health care system”, a number of employees of the Republican Oncology Center were sent to the Kashkadarya region of the republic from 22 to 25 February this year to provide practical medical care to the population, as well as curatorial assistance to the center’s branch .
On the first day, a seminar was held in the Kashkadarya branch of the center. At the seminar, oncologists spoke about the new standards of treatment and answered a number of questions from their colleagues from the branch. After that, the departments were visited and the patients were examined, and about 30 patients were consulted accordingly. Also, a consultation of a number of severe cases of patients was conducted.
On February 23, preventive examinations of women were conducted in Mirishkor district. The doctors were divided among themselves into three groups and went to a rural settlement Pamic, Gafur Gulyam and Genre. About 120 women were examined in the polyclinics of the above-mentioned localities. Next, a group of specialists went to the village of Buston, where 260 of the 420 women were examined, of which 3 cases of suspected breast cancer were identified. These women were sent for further further examination to the regional center. A meeting was also organized there with the khokim of the region and the leadership of the health department of Kashkadarya region. On February 24, visits to other MFIs of Mirishkor district were also carried out. During the examination of patients, our specialists held consultations of a number of controversial and primary patients in the hospital, after which appropriate recommendations were given. Guidelines and recommendations on the application of diagnostic and treatment standards were also given.