Hududlarga navbatdagi tashrif
Prezidentning 12.11.2020 yildagi UP-6110-sonli «Birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalari faoliyatiga printsipial yangi mexanizmlarni joriy etish va sog’liqni saqlash tizimidagi islohotlar samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to’g’risida» gi farmoniga muvofiq Respublika onkologiya markazi joriy yilning 22-dan 25-fevraliga qadar aholiga amaliy tibbiy yordam ko’rsatish hamda markaz filialiga kuratorlik yordami ko’rsatish maqsadida respublikamizning Qashqadaryo viloyatiga yuborildi.
Birinchi kuni markazning Qashqadaryo filialida seminar bo’lib o’tdi. Seminarda onkologlar davolashning yangi standartlari to’g’risida so’zlab berishdi va filialdagi hamkasblarining bir qator savollariga javob berishdi. Keyinchalik bo’limlar ko’rikdan o’tkazildi va bemorlarni tekshirish o’tkazildi, mos ravishda 30 ga yaqin bemorga konsultatsiyalar berildi. Shuningdek, bemorlarning bir qator og’ir holatlari bo’yicha konsultatsiya o’tkazildi.
23 fevral kuni Mirishkor tumanida ayollarni profilaktik tekshiruvlari o’tkazildi. Shifokorlar o’zaro uch guruhga bo’linib, Pomik, G’ofur G’ulom va Zhenra qishloq aholi punktiga jo’nab ketishdi. Yuqorida aytib o’tilgan aholi punktlarining poliklinikalarida 120 ga yaqin ayol tibbiy ko’rikdan o’tkazildi. Keyin bir guruh mutaxassislar Bo’ston qishlog’iga yo’l olishdi, u erda 420 kishidan 260 nafari ayollarni tekshiruvdan o’tkazdi, shulardan 3 ta ko’krak bezi saratoniga shubha qilinganligi aniqlandi. Ushbu ayollar qo’shimcha tekshiruvga viloyat markaziga yuborilgan. Shuningdek, viloyat hokimi va Qashqadaryo viloyati sog’liqni saqlash boshqarmasi rahbariyati bilan uchrashuv tashkil etildi. 24 fevral kuni Mirishkor tumanining boshqa mahalla fuqarolar yig’inlarida ham tashriflar amalga oshirildi. Bemorlarni tekshirish paytida bizning mutaxassislarimiz kasalxonada bir qator munozarali va birlamchi bemorlarga konsultatsiyalar o’tkazdilar, shundan so’ng tegishli tavsiyalar berildi. Diagnostika va davolash standartlarini qo’llash bo’yicha ko’rsatmalar va tavsiyalar berildi.

Очередная командировка в регионы
В соответствии с указом президента от 12.11.2020 г. № УП-6110  «О мерах по внедрению принципиально новых механизмов в деятельность учреждений первичной медико-санитарной помощи и дальнейшему повышению эффективности проводимых в системе здравоохранения реформ», ряд сотрудников Республиканского центра онкологии с 22 по 25 февраля текущего года  были командированы в Кашкадарьинскую область республики с целью оказания практической медицинской помощи населению, а также кураторской помощи филиалу центра .
В первый день был проведен семинар в Кашкадарьинском филиале центра. На семинаре врачи-онкологи выступили по поводу новых стандартов лечения и ответили на ряд вопросов своих коллег из филиала.  Затем был проведен обход в отделениях и осмотр больных, соответственно были сделаны консультации порядка 30 больных. Также, проведен консилиум ряда тяжелых случаев пациентов.
23 февраля в Миришкорском районе   проведены профилактические осмотры женщин. Врачи разделились между собой на три группы и отбыли в сельское поселение Помик,  Гафур Гуляма и Женра. В поликлиниках вышеупомянутых населенных пунктов было осмотрено около 120 женщин. Далее группа специалистов выехала в кишлак Бустон, где из 420 женщин был проведён осмотр 260, из них выявлено 3 случая подозрения на рак молочной железы. Эти женщины отправлены для дальнейшего дообследование в областной центр. Там же была организована встреча с хокимом области и руководством управления здравоохранения Кашкадарьинской области. 24 февраля, также осуществлены выезды в другие МФЙ Миришкорского района. В ходе осмотра пациентов, нашими специалистами были проведены консилиумы ряда спорных и первичных больных в стационаре, после чего были даны соответствующие рекомендации. Также были даны указания и рекомендации по  применению стандартов диагностики и лечения.