Koreya sog’liqni saqlash sanoatini rivojlantirish instituti bilan hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Xabaringiz bor, shu yilning may oyida sog’liqni saqlash vazirligi boshchiligidagi O’zbekiston delegatsiyasi sog’liqni saqlash sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash, saraton kasalligini tashxislash va davolashda Janubiy Koreyaning eng yaxshi tajribalarini o’rganish, shuningdek, yangi saraton markazini loyihalash va qurish.
Shu yilning 5 oktyabr kuni O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni saqlash vazirligi, Respublika onkologiya va radiologiya markazi, Koreya milliy saraton markazi va Koreya sog’liqni saqlash sanoatini rivojlantirish instituti (KHIDI) o’rtasida videokonferensaloqa orqali uchrashuv bo’lib o’tdi. yangi saraton markazi qurilishi bo’yicha hamkorlik istiqbollariga bag’ishlangan.
Uchrashuvni ochar ekan, o’zbek tomoni onkologik shifoxonalarni tashkil etish va boshqarishning Janubiy Koreya tajribasini yuqori baholadi, shu bilan birga tibbiy rejalashtirish va prognoz qilish sohasida hamkorlikni taklif qiladi (yotoqlarni rejalashtirish, bo’lajak markazning tuzilishi va boshqaruv organlari, bo’limlari yadroviy tibbiyot, radioterapiya, yordamchi bo’limlar va boshqalar), shuningdek, tibbiy kadrlarni tayyorlash. Tomonlarning Koreyaning etakchi klinikalari bilan teletibbiyot sessiyalarini o’tkazishga qiziqishi bildirildi.
Koreya tomoni ushbu loyihani amalga oshirishda KHIDI instituti va Koreya saraton markaziga yordam berishga tayyorligini bildirdi. Xususan, joriy yilning oktyabr oyi oxiriga qadar KHIDI instituti Koreya saraton markazi bilan birgalikda Toshkentda yangi saraton markazi qurilishi doirasida konsalting xizmatlarini ko’rsatish bo’yicha biznes -rejani ishlab chiqishi ma’lum bo’ldi. Biznes -rejani tuzishda bemorlarning onkologik yordam olish imkoniyatlarini oshirish, sanitariya me’yorlari va bemorlar xavfsizligini standartlashtirish, dizayn va tibbiyot xodimlarini o’qitish kabi 4 asosiy yo’nalishga alohida e’tibor qaratiladi. Buning uchun o’zbek tomondan mas’ul shaxslarga yangi markaz qurilishining loyiha rejasini taqdim etish topshirildi.
Muhokamalar natijasida tomonlar keyingi uchrashuv haqida bir -birlarini xabardor qilish va harakatlarni muvofiqlashtirish maqsadida ishchi aloqalarni davom ettirishga kelishib oldilar.

Обсуждены перспективы сотрудничества с институтом развития индустрии здравоохранения Кореи
Как известно, в мае текущего года делегация Узбекистана во главе с министром здравоохранения посетила Республику Корея, с целью укрепления сотрудничества в сфере здравоохранения, изучения передового опыта Южной Кореи в диагностике и лечении онкологических заболеваний, а также проектировании и строительстве нового онкологического центра.
Так, 5 октября текущего года состоялась встреча посредством видеоконференцсвязи между Министерством здравоохранения РУз, Республиканским центром онкологии и радиологии, Национальным Корейским онкологическим центром и институтом развития  индустрии здравоохранения Кореи (KHIDI), посвященная перспективам взаимодействия по вопросу строительства нового онкологического центра.
Открывая встречу, узбекская сторона высоко оценила южнокорейский опыт по созданию и организации  управления онкологических больниц, при этом выступив с предложением сотрудничества в области медицинского планирования и прогнозирования (планирования койко-мест, структуру и органы управления будущего центра, отделения нуклеарной медицины, радиотерапии, вспомогательных отделений и др), а также обучению медицинского персонала. Озвучена заинтересованность сторон в проведении сеансов телемедицины с ведущими клиниками Кореи.
С корейской стороны была выражена готовность об оказании содействия института КХИДИ и Корейского онкологического центра в реализации данного проекта. В частности было озвучено, что до конца октября текущего года, институт КХИДИ совместно с Корейским онкологическим центром, разработает бизнес-план по предоставлению консультационных услуг в рамках строительства нового онкологического центра в Ташкенте. При составлении бизнес-плана особое внимание будет уделено 4 ключевым направлениям, таким как повышение доступности пациентов к онкологической помощи, стандартизация санитарных норм и безопасности пациентов, дизайн, подготовка медицинских кадров. Для этого ответственным лицам с узбекской стороны поручено предоставить план проектирования строительства нового центра.
По итогам дискуссий, стороны условились поддерживать рабочие контакты в целях взаимного информирования о последующей встречи и координации действий.