Ushbu kun dunyo mamlakatlarining deyarli barchasida nishonlanadi. Bu kun tarixi birinchi bor 2001- yilda Butunjahon saratonga chalingan bolalar ota-onalari birlashmasi tashabbusi bilan paydo bo’lgan. Bugungi kunda ushbu sana 90 dan ortiq mamlakatlarda Xalqaro Onkologiya Jamiyati homiyligida o’tkazib kelinmoqda.
Ushbu tadbir mamlakatimizning barcha hududlari va boshqa mamlakatlardan kelgan bolalar har kuni davolanayotgan onkologiya markazini ham chetlab o’tmadi.
Shunday qilib, Respublika onkologiya markazi, Xalq ta’limi vazirligi ko‘magida Respublika onkologiya markazining bolalar bo‘limida tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirga mehmonlar, yulduzlar taklif qilinib, davolanayotgan bolalarga unutilmas tuyg’ular, ajoyib kayfiyat va esdalik sovg’alari ulashildi.

15 февраля-Международный день «дети с Саротоном».
Этот день отмечается практически во всех странах мира. Впервые в истории этот день появился в 2001 году по инициативе Всемирной ассоциации родителей онкологических детей. Сегодня эта дата проводится в более чем 90 странах под эгидой международного онкологического общества.
Это мероприятие не обошло стороной и онкологический центр, где ежедневно проходят лечение дети со всех регионов нашей страны и из других стран.
Так, Республиканский онкологический центр при поддержке Министерства народного образования провел торжественное мероприятие в детском отделении Республиканского онкологического центра.
На мероприятие были приглашены гости, звезды, а лечащимся детям подарили незабываемые эмоции, отличное настроение и памятные подарки.