Saraton kasalligi inson salomatligiga jiddiy ta’sir ko’rsatadigan jiddiy tibbiy va ijtimoiy muammodir. Jahon sog’liqni saqlash tashkilotining ma’lumotlariga ko’ra, bunday kasalliklar bilan kasallanish yildan-yilga ko’payib bormoqda. Dunyoda bir millionga yaqin asosiy saraton kasalligi mavjud. Ko’krak bezi saratoni eng keng tarqalgan saraton hisoblanadi. Keyingi eng keng tarqalgan oshqozon, o’pka va bachadon bo’yni saratoni.
Malign neoplazmalarni davolash qiyin bo’lsa ham, ularning oldini olish mumkin. Jahon sog’liqni saqlash tashkilotining Xalqaro saraton tadqiqotlari agentligi (IARC) saraton kasalligining oldini olishning 12 usulini e’lon qildi. Bular:
1.Chekmang, tamaki har qanday shaklidan foydalanmang.
2.Uyingizni va ish joyingizni tamaki tutunidan saqlang.
3.Tana vazningizni normal chegaralarda saqlash uchun harakat qiling.
4.Kundalik hayotda jismoniy faol bo’ling. Butun kunni o’tirish bilan o’tkazmang.
5.Sog’lom ovqatlanish tamoyillariga amal qiling:
don, dukkakli ekinlar, sabzavot va mevalarni ko’p iste’mol qiling, yog’li ovqatlar, shakarni cheklang;
Iloji boricha qayta ishlangan go’sht mahsulotlari, qizil go’sht va sho’r ovqatlardan saqlaning.
6.Spirtli ichimliklar ichmang.
7.Quyoshda uzoq turmang, ayniqsa bolalarni quyoshdan saqlang.
8.Agar siz kimyo sanoatida ishlasangiz, xavfsizlik qoidalariga rioya qilish sharti bilan o’zingizni kanserogen moddalardan himoya qiling.
9.Agar siz tog’larda yoki radiatsiya xavfi bo’lgan joylarda yashasangiz, radon nurlanishining mavjudligini aniqlang. Yuqori radon miqdorini kamaytirishga harakat qiling.
10.Ayollar uchun:
Emizish onaning saraton xavfini kamaytiradi. Iloji bo’lsa, emizish kerak.
11.Farzandlaringiz emlash dasturida qatnashishini ta’minlang:
Gepatit B (chaqaloqlar uchun)
Inson papillomavirusi (HPV) (o’spirin qizlar uchun).
12.Ko’krak, bachadon bo’yni, yo’g’on ichak va oshqozon saratonining oldini olish bo’yicha skrining dasturlarida ishtirok etish.
Mamlakatimizda aholi o’rtasida saraton kasalligini oldini olish uchun zamonaviy sharoitlar yaratilgan va bu jarayon doimiy ravishda takomillashtirilmoqda.
Prezidentning «2017-2021 yillarda O’zbekiston Respublikasida onkologik xizmatni yanada rivojlantirish va onkologik yordamni takomillashtirish chora-tadbirlari to’g’risida» gi farmoni asosida onkologik kasalliklar profilaktikasini kuchaytirish, skrining va yuqori texnologiyali tekshirish usullarini takomillashtirish bo’yicha muhim loyihalar amalga oshirilmoqda.

12 рекомендаций по профилактике рака
Директор Республиканского научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии, доктор медицинских наук, Профессор:
Рак-серьёзная медицинская и социальная проблема, которая серьёзно влияет на здоровье человека. По данным Всемирной организации здравоохранения, заболеваемость онкологическими заболеваниями с каждым годом растёт. В мире насчитывается около миллиона первичных онкологических заболеваний. Самый распространённый вид рака-это рак груди. Следующими по распространённости являются рак желудка, лёгких и шейки матки.
Хотя злокачественные опухоли трудно лечить, их можно предотвратить. Международное агентство по исследованию рака (IARC) Всемирной организации здравоохранения опубликовало 12 способов предотвращения рака. Это:
1.Не курите, не употребляйте табак в любой форме.
2.Не допускайте попадания табачного дыма в дом и на рабочее место.
3.Старайтесь поддерживать свой вес в пределах нормы.
4.Будьте физически активными в повседневной жизни. Не сидите весь день.
5.Соблюдайте принципы здорового питания:
ешьте много круп, бобовых, овощей и фруктов, ограничьте жирную пищу, сахар;
По возможности избегайте мясных продуктов, красного мяса и солёных продуктов.
6.Не употребляйте алкоголь.
7.Не оставайтесь на солнце слишком долго, особенно защищайте детей от солнца.
8.Если вы работаете в химической промышленности, обезопасьте себя от канцерогенов при условии соблюдения правил безопасности.
9.Если вы живете в горах или в районах, где существует риск радиации, определите наличие радонового излучения. Постарайтесь снизить высокий уровень радона.
10.Для женщин:
Грудное вскармливание снижает риск рака у матери. Если есть возможность, кормите грудью.
11.Убедитесь, что ваши дети участвуют в программе иммунизации:
Гепатит В (для младенцев)
Вирус папилломы человека (ВПЧ) (для девочек-подростков).
12.Участвуйте в программах скрининга для профилактики рака груди, шейки матки, толстой кишки и желудка.
В стране созданы современные условия для профилактики рака среди населения, и этот процесс постоянно совершенствуется.
На основании Указа Президента «О мерах по дальнейшему развитию онкологической службы и совершенствованию онкологической помощи в Республике Узбекистан в 2017-2021 годах» реализуются важные проекты, направленные на усиление профилактики рака, совершенствование методов скрининга и высокотехнологических видов диагностики.