Saraton kasalligi inson salomatligiga jiddiy ta’sir ko’rsatadigan jiddiy tibbiy va ijtimoiy muammodir. Jahon sog’liqni saqlash tashkilotining ma’lumotlariga ko’ra, bunday kasalliklar bilan kasallanish yildan-yilga ko’payib bormoqda. Dunyoda bir millionga yaqin asosiy saraton kasalligi mavjud. Ko’krak bezi saratoni eng keng tarqalgan saraton hisoblanadi. Keyingi eng keng tarqalgan oshqozon, o’pka va bachadon bo’yni saratoni.
Malign neoplazmalarni davolash qiyin bo’lsa ham, ularning oldini olish mumkin. Jahon sog’liqni saqlash tashkilotining Xalqaro saraton tadqiqotlari agentligi (IARC) saraton kasalligining oldini olishning 12 usulini e’lon qildi. Bular:
1.Chekmang, tamaki har qanday shaklidan foydalanmang.
2.Uyingizni va ish joyingizni tamaki tutunidan saqlang.
3.Tana vazningizni normal chegaralarda saqlash uchun harakat qiling.
4.Kundalik hayotda jismoniy faol bo’ling. Butun kunni o’tirish bilan o’tkazmang.
5.Sog’lom ovqatlanish tamoyillariga amal qiling:
don, dukkakli ekinlar, sabzavot va mevalarni ko’p iste’mol qiling, yog’li ovqatlar, shakarni cheklang;
Iloji boricha qayta ishlangan go’sht mahsulotlari, qizil go’sht va sho’r ovqatlardan saqlaning.
6.Spirtli ichimliklar ichmang.
7.Quyoshda uzoq turmang, ayniqsa bolalarni quyoshdan saqlang.
8.Agar siz kimyo sanoatida ishlasangiz, xavfsizlik qoidalariga rioya qilish sharti bilan o’zingizni kanserogen moddalardan himoya qiling.
9.Agar siz tog’larda yoki radiatsiya xavfi bo’lgan joylarda yashasangiz, radon nurlanishining mavjudligini aniqlang. Yuqori radon miqdorini kamaytirishga harakat qiling.
10.Ayollar uchun:
Emizish onaning saraton xavfini kamaytiradi. Iloji bo’lsa, emizish kerak.
11.Farzandlaringiz emlash dasturida qatnashishini ta’minlang:
Gepatit B (chaqaloqlar uchun)
Inson papillomavirusi (HPV) (o’spirin qizlar uchun).
12.Ko’krak, bachadon bo’yni, yo’g’on ichak va oshqozon saratonining oldini olish bo’yicha skrining dasturlarida ishtirok etish.
Mamlakatimizda aholi o’rtasida saraton kasalligini oldini olish uchun zamonaviy sharoitlar yaratilgan va bu jarayon doimiy ravishda takomillashtirilmoqda.
Prezidentning «2017-2021 yillarda O’zbekiston Respublikasida onkologik xizmatni yanada rivojlantirish va onkologik yordamni takomillashtirish chora-tadbirlari to’g’risida» gi farmoni asosida onkologik kasalliklar profilaktikasini kuchaytirish, skrining va yuqori texnologiyali tekshirish usullarini takomillashtirish bo’yicha muhim loyihalar amalga oshirilmoqda.

12 recommendations for cancer prevention
Tillyashaykhov Mirzagalib Nigmatovich, Director of the Republican scientific and practical medical center of Oncology and medical radiology, doctor of medical Sciences, Professor:
Cancer is a serious medical and social problem that seriously affects human health. According to the world health organization, the incidence of cancer is growing every year. There are about a million primary oncological diseases in the world. The most common type of cancer is breast cancer. The next most common are stomach, lung, and cervical cancers.
Although malignancies are difficult to treat, they can be prevented. International Agency for research on cancer (IARC) The world health organization has published 12 ways to prevent cancer. This:
1. Do not smoke or use tobacco in any form.
2. do Not allow tobacco smoke to enter the home or workplace.
3. Try to maintain your weight within normal limits.
4. Be physically active in your daily life. Don’t sit all day.
5. Follow the principles of a healthy diet:
eat a lot of cereals, legumes, vegetables and fruits, limit fatty foods, sugar;
Avoid meat products, red meat, and salty foods if possible.
6. Don’t drink alcohol.
7. Do not stay in the sun too long, especially protect children from the sun.
8. if you work in the chemical industry, protect yourself from carcinogens if you follow the safety rules.
9. if you live in the mountains or in areas where there is a risk of radiation, determine the presence of radon radiation. Try to reduce the high level of radon.
10. for women:
Breastfeeding reduces the risk of cancer in the mother. If possible, breastfeed.
11. make Sure that your children participate in the immunization program:
Hepatitis B (for infants)
Human papillomavirus (HPV) (for adolescent girls).
12. Participate in screening programs to prevent breast, cervical, colon, and stomach cancer.
The country has created modern conditions for cancer prevention among the population, and this process is constantly being improved.
Based on the Presidential Decree “on measures for further development of cancer services and improvement of cancer care in the Republic of Uzbekistan in 2017-2021”, important projects are being implemented aimed at strengthening cancer prevention, improving screening methods and high-tech types of diagnostics.