2021 yil 19 fevral kuni Matbuot anjumani
19 fevral kuni Milliy bolalar tibbiyot markazida «O’zbekistonda bolalar onkologiyasi va gematologiyasining xalqaro standartlarga muvofiq rivojlanish bosqichlari» mavzusida matbuot anjumani bo’lib o’tdi. Shu munosabat bilan Sog’liqni saqlash vazirining o’rinbosari A.Alimov va Sog’liqni saqlash vazirining o’rinbosari E.Bositxonova, Jahon Sog’liqni saqlash tashkiloti ning O’zbekistondagi milliy maslahatchisi N.Qosimova, Onkologiya va radiologiya markazi direktori M.Tillyasayxov, Gematologiya va qon quyish ilmiy-tadqiqot instituti direktori A. Qayumov, shuningdek, ommaviy axborot vositalari vakillari va markaz mehmonlari ishtirok etishdi.
Uchrashuv O’zbekiston Respublikasida bolalardagi onkogemologik kasalliklarning hozirgi holati, rivojlanish istiqbollari, diagnostikasi va davolanishini tahlil qilish imkonini yaratdi.
Statistik ma’lumotlarga ko’ra, dunyoda saraton kasalligidan bolalar o’limi yuqumli kasalliklardan so’ng 2 chi o’rinni egallaydi. Bugungi kunda O’zbekistonda gematologik onkologik kasalliklardan to’liq tuzalish 40% dan ortiqni tashkil etadi. E. Bositxanova saraton kasalligini aniqlash va davolashda aniq bosqichlarni sanab o’tdi – bu oilaviy poliklinikada birinchi tashxis qo’yish, so’ng bemorni oncologiya markazi viloyat filialiga yuborish, keyingi davolash respublika oncologiya markazida yoki filialda bajarish masalalari hal qilinadi.
Xozirgi kunda respublikada moddiy-texnika bazasi, diagnostika va dori-darmonlarni rivojlantirishga sarf-xarajatlar ko’paymoqda. Shunday qilib, 2020 yilda dori-darmon bilan ta’minlash 6,5 barobar, 2019 yilda 12 milliard so’m va 2020 yilda 70 milliard so’mga oshdi. Shuni ta’kidlash kerakki, Hukumat qarorlariga muvofiq 546 mlrd. va 70 million AQSh dollari miqdorida diagnostika va yuqori texnologik uskunalar sotib olish uchun ajratildi.
So’nggi yillarda u xalqaro saraton markazlari va xorijiy klinikalar bilan faol hamkorlik qilmoqda. Shu jumladan, onkolog va radiologik kadrlar salohiyatini yaxshilashga mamlakat rahbariyati alohida va ustuvor ahamiyat qaratmoqda. So’nggi 2,5 yil ichida respublikaning 136 onkologi dunyoning etakchi onkologik markazlarida bir oydan uch oygacha muddatda malaka oshirib kelishdi.
Shuningdek, xayriya fondlarining jahonda saraton kasalligini bilan kurashni moliyalashtirish amaliyotidagi roli alohida qayd etildi.
O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni saqlash vazirligining bosh gematologi E. Isxakov butun dunyoda kasallikni aniqlash va davolash nuqtai nazaridan gematologiya va onkologiya eng qimmat deb hisoblanishini tushuntirdi. Biz shuni tushunishi kerakki, hatto yuqori darajada rivojlangan davlatlar ham bu kasalliklarga qarshi o’z-o’zidan kurasha olmaydi. Sog’liqni saqlash vazirligining byudjeti dunyoning barcha mamlakatlarida ushbu bemorlar uchun zarur bo’lgan moliyaviy maqlag’ni mustaqil  toppish imkoniga  ega emas. Sog’liqni saqlash vazirligi vakillari butun dunyoda xayriya fondlari mavjudligini ta’kidladilar, ularsiz bu muammoni engish shunchaki mumkin emasligini ta’kidlashdi. Bugun jamoatchilik oldida og’ir kasal bolalarni moliyalashtiradigan jamg’armaga milliardlab va yuz millionlab so’m mablag’lar ajratilayotgani aytildi»
JSSTning O’zbekistondagi vakolatxonasining milliy maslahatchisi N.Qosimovaning ta’kidlashicha, JSST va uning O’zbekistondagi xorijiy vakolatxonasi Sog’liqni saqlash vazirligining bolalardagi saraton kasalligiga qarshi kurashish bo’yicha faoliyatini qo’llab-quvvatlaydi. Bu erda u, ayniqsa, O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni saqlash vazirligi ushbu muammo ustida juda ko’p va uzoq vaqt ishlaganini va mamlakatda siyosiy iroda va ushbu tizimni baholash uchun o’zgartirish va isloh qilish istagi borligini yaxshi ta’kidladi. Saraton kasalligiga chalingan bolalarning yashovchanlik holatini yaxshilashga qaratilgan zamonaviy metodologiya barvaqt to’g’ri tashxis qo’yishga asoslangan. Shuningdek, u JSST va mamlakat vakolatxonasi tomonidan bolalar hayotini saqlab qolish va ushbu sohadagi vaziyatni yaxshilashga qaratilgan tashkiliy va texnik ko’mak ko’rsatishga tayyorligi haqida qo’shimcha qildi.

Пресс-конференция 19 февраля 2021 года
19 февраля текущего года в национальном детском медицинском центре состоялась пресс-конференция на тему «Этапы развития детской онкологии и гематологии в Узбекистане в соответствии с международными стандартами». В ней приняли участие заместитель министра здравоохранения А.Алимов и Э.Баситханова, национальный советник странового офиса ВОЗ в Узбекистане Н.Касымова, директор центра онкологии и радиологии М.Тилляшайхов, директор научно-исследовательского института гематологии и переливания крови А. Каюмов, а также представители СМИ и гости центра.
Встреча позволила провести анализ текущего состояния, перспективы развития, диагностики и лечения онкогематологических заболеваний у детей в Республике Узбекистан.
Согласно статистическим данным, детская смертность от онкозаболеваний в мире стоит на 2 месте после инфекционных заболеваний. В Узбекистане на сегодняшний день полное выздоровление онкогематологических больных детей составляет более 40%. Э.Боситханова дала четкую этапность в выявлении и лечении онкобольных — это первичная диагностика в семейных поликлиниках и направление больного в региональный онкоцентр, дальнейшее лечение или транспортировка в республиканский онкоцентр и в зависимости от диагноза, целесообразность его дальнейшего лечения в местных или зарубежных клиниках.
На сегодняшний день в республике ежегодно увеличиваются расходы на развитие материально технической базы, диагностики и лекарственные препараты. Так, в 2020 году обеспечение лекарственными препаратами выросло в 6,5 раз, в 2019 году это показатель составил 12 млрд сум, а в 2020 году 70 млрд.сум. Стоит также отметить, что в соответствии с решениями Правительства было выделено 546 млрд. сум. и 70 млн. долларов США на покупки диагностического и высокотехнологичного оборудования.
За последние годы ведется активная работа с международными онкоцентрами и зарубежными клиниками. В частности, усовершенствование кадрового потенциала онкологов и радиологов уделяется особое и приоритетное внимание со стороны руководства страны. Так за последние 2,5 года только 136 онкологов республики прошли стажировки в ведущих онкологических центрах мира от одного до трёх месяцев.
Также, была отмечена роль благотворительных фондов в мировой практике по финансированию лечения онкобольных.
Главный гематолог МЗ РУз Э.Исхаков пояснил, что гематология и онкология во всём мире считается самыми дорогостоящими в плане как диагностики и лечения заболевание. Мы должны понимать, что даже высокоразвитые государства, не могут самостоятельно бороться с этими заболеваниями. И бюджет минздрава во всех странах мира не выдерживают той финансовой нагрузки, которая требуется для этих больных. Представители Министерства здравоохранения отметили что во всех странах существуют благотворительные фонды, без которых справиться с этой проблемой просто нереально. Сегодня во всеуслышание, было сказано о том, что выделено миллиарды и сотни миллионов сумов в фонд, который будет финансировать тяжелобольных детей».
Национальный советник странового офиса ВОЗ в Узбекистане Н. Касымова отметила, что ВОЗ и её страновой офис в Узбекистане поддерживает действия Министерства здравоохранения относительно программы по борьбе с детским раком. Организация фокусируется  на тех стратегиях которые были представлены резолюцией всеобщей ассамблеи здравоохранения в 2015 году по профилактике  и лечению рака в контексте комплексного подхода, также в контексте подхода стратегии как повестка ООН в области устойчивого развития до 2030 года, которые делают фокус на предотвращение или сокращение преждевременной смертности от рака, а также главная инициатива ВОЗ по борьбе с детским раком от 2018 года. Здесь она особо отметила, что Министерство здравоохранения РУз работает очень усиленно и давно над этой проблемой и хорошо, что в стране есть политическая воля и желание изменять и реформировать эту систему именно в контексте объединения специальностей детской гематологии и детской онкологии. Ключевое слово здесь детское, потому что сегодняшняя современная методология, которая направленна на улучшение выживаемости детей больных раком прежде всего опирается на правильно стратегический подход и рекомендации. Также она добавила, о готовности оказания организационной и технической поддержки со стороны ВОЗ и странового офиса, которое направлено на спасение жизни детей и улучшение ситуации в этой сфере.