Yangi poliklinikaning ochilishi…
Ma’lumotlarga ko’ra, dunyodagi saraton kasalligi yurak-qon tomir tizimi kasalliklaridan so’ng ikkinchi o’rinda turadi. Mamlakatimizda afsuski, kasallikning III-IV bosqichida bemorlarning 60 foizi yaqqol ko’zga tashlanadi.
Shu bois, davlatimiz rahbari tibbiyotga, xususan, ixtisoslashgan onkologiya xizmati sifatini oshirishga katta e’tibor qaratmoqda. Prezidentimiz tomonidan 2017 yil 4 apreldagi «O’zbekiston Respublikasida aholiga onkologik xizmatni rivojlantirish va onkologik yordamni takomillashtirish chora-tadbirlari to’g’risida» gi Farmoni muhim ahamiyatga ega bo’lib, hozirda dolzarb vazifalar doirasida qarorlarni qabul qilishni ta’minlashning muhim huquqiy asosidir. Qaror ijrosi doirasida Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi tashkil etildi va barcha hududiy onkologik dispanserlar ushbu markazning filiallariga aylantirildi. Va bu saratonni erta tashxislash va samarali davolashda yangi bosqich bo’ldi.
Ushbu sa’y-harakatlarning davomi sifatida konsultativ-diagnostika poliklinika yangi, zamonaviy bino foydalanishga topshirildi. Natijada, saratonni erta aniqlash mumkinligi ortdi. Ya’ni, malakali mutaxassislar tomonidan zamonaviy texnologiyalarga asoslangan erta va aniq diagnostika, samarali davolash uchun sharoit yaratilgan.
Ushbu zamonaviy va innovatsion poliklinika qurilishi Investitsiya dasturi asosida amalga oshirildi, qisqa vaqt ichida uch qavatli yangi bino rekonstruksiya qilindi, old tomondan ikki qavatli zali qurildi. Bu zamonaviy inshoot 300 ta tashrif uchun mo’ljallangan bo’lib, u erda konsultativ klinikalar, rentgen, ultratovushli va endoskopik diagnostika, klinik laboratoriya, saratonni oldini olish markazi va boshqa bo’limlar joylashgan.
Tadbirda Sog’liqni saqlash vaziri Alisher Shodmanov, Markaz direktori, professor Mirzagalab Tillyashayxov so’zga chiqdi. Nutqlarida ta’kidlanishicha, ushbu yangi bino saraton kasalligini oldini olish, ularni oldini olish, erta tashxis qo’yish va malakali, xalqaro standartlarga muvofiq davolashni amalga oshirish uchun barcha zarur sharoitlarni yaratdi.
Yangi maslahat klinikasi soat 8:00 dan 20:00 gacha ishlaydi. Bemor va ularning oilalari uchun 180 kishiga mo’ljallangan qulay kutish xonalari mavjud.
Klinikada, bemorlarni qabul qilish va ularga malakali yordam ko’rsatish uchun barcha mutaxassislarning idoralari zamonaviy jihozlar va tashxis qurilmalari bilan jihozlangan. Klinikada yuqori malakali maslahatlarni davolashni ta’minlaydigan shishlarni aniqlash yoki rad etish uchun etakchi mutaxassislar jalb etildi.
Hozir bu erda ultratovush tekshiruvi jarayoni shifokorda bevosita ishlaydigan mutaxassislarning ofislarida amalga oshiriladi. Bu esa bemorlarning katta navbatini va boshqa turli muammolarni bartaraf etishga xizmat qiladi. Yana bir qulaylik: elektron kuyni kuzatish uchun binoning birinchi va ikkinchi qavatida va zaldagi monitorlardagi bemorlar va ularning qarindoshlari maslahatxonasida o’rnatiladi.
Bundan tashqari, bemorlar uchun qo’shimcha qulayliklar yaratish uchun www.cancercenter.uz markazining yangi veb-sayti ishga tushirildi, bu erda barcha kerakli ma’lumotlarni olishingiz mumkin. Konsultatsiya klinikasida elektron ro’yxatga olish tizimi yaratilganligi sababli, fuqarolar veb-saytda «Vrach tayinlash uchun onlayn uchrashuv» funktsiyasidan foydalanishi mumkin.
Ta’kidlash joizki, yangi binoning uchinchi qavatida Saraton kasalligining oldini olish markazining faoliyatini joriy qilish rejalashtirilmoqda, ayni paytda ushbu markazda saraton ro’yxatga olish tizimi, tadqiqotlar o’tkazish uchun kerakli asboblar, to’liq ma’lumot bazasi, kompyuter texnikasi, mahalliy va umumiy tarmoq yaratilmoqda.

Открытие новой поликлиники…
Согласно данным, в мире смертность от рака занимает второе место после заболеваний сердечно-сосудистой системы. В нашей стране, к сожалению, 60 процентов больных выявляются в запушенных III-IV стадиях заболевания.
Поэтому главой нашего государства уделяется огромное внимание медицине, в частности, улучшению качества специализированной онкологической помощи. Постановление Президента «О мерах по дальнейшему развитию онкологической службы и совершенствованию онкологической помощи населению Республики Узбекистан на 2017 – 2021 годы» от 4 апреля 2017 года стало важной правовой основой в обеспечении исполнения ожидающих своего решения в сфере актуальных задач. В рамках исполнения постановления образован Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр онкологии и радиологии и все территориальные онкологические диспансеры преобразованы в филиалы данного центра. А это стало новой вехой в ранней диагностике и эффективном лечении онкологических заболеваний.
В качестве последовательного продолжения этих усилий в эксплуатацию сдано новое, современное здание консультативно-диагностической поликлиники. В результате расширилась возможность раннего выявления онкологических заболеваний. То есть созданы условия для ранней и четкой диагностики, эффективного лечения на основе самых современных технологий квалифицированными специалистами.
Строительство данной современной и инновационной поликлиники осуществлено на основе Инвестиционной программы, за короткий период времени трехэтажное новое здание было реконструировано, в передней же части построен двухэтажный холл. Данное современное сооружение рассчитано на 300 посещений, здесь расположены консультативная поликлиника, рентген, ультразвуковая и эндоскопическая диагностика, клиническая лаборатория, центр профилактики рака и другие отделения.
На мероприятии выступили министр здравоохранения Алишер Шадманов, директор центра, профессор Мирзагалеб Тилляшайхов. В своей речи они отметили, что в этом новом здании созданы все необходимые условия для профилактики онкологических заболеваний, их предотвращения, ранней диагностики и осуществления квалифицированного, соответствующего мировым стандартам лечения.
Новая консультативная поликлиника будет непрерывно работать с 8:00 утра до 20:00 вечера. А также здесь имеются рассчитанные на 180 человек удобные залы ожидания для больных и их близких.
В поликлинике с целью приема больных и оказания им квалифицированной помощи кабинеты всех специалистов оснащены современным оборудованием и диагностическими аппаратами. В поликлинику привлечены ведущие специалисты для выявления или отрицания новообразований, предоставления для их лечения высококвалифицированной консультации.
Теперь здесь процесс ультразвукового обследования будет проводиться в кабинетах самих специалистов, непосредственно работающих в поликлинике. А это послужит предотвращению больших очередей больных и других разных проблем. Еще одно удобство: в консультативной поликлинике для больных и их близких на первом и втором этажах здания и в холле установлены мониторы для наблюдения за электронной очередью.
Кроме этого, с целью создания больших удобств для больных запущен новый веб-сайт центра www.cancercenter.uz, где можно получить всю необходимую информацию. В консультативной поликлинике благодаря налаживанию системы электронной регистрации граждане могут записаться на прием на сайте с помощью функции «Онлайн запись на прием к врачу».
Стоит отметить, что на третьем этаже нового здания предусмотрено внедрить работу Центра профилактики рака, в данное время данный центр тоже обеспечен системой канцер-регистра, необходимыми аппаратами для скрининг исследований, создания полноценной базы статистических данных, компьютерной техникой, локальной и общей сетью.
Участниками церемонии открытия нового здания стали представители Министерства здравоохранения, депутаты Законодательной Палаты Олий Мажлиса, представители хокимията города Ташкента, руководители республиканских специализированных центров. Они осмотрели отделения и кабинеты здания, ознакомились с созданными условиям.