Kelajakda tamaki yo’q oflayn va onlayn seminar-trening o’tkazildi
2022 yil 25-26 martda aralash formatda (off-layn va on-layn) ommaviy axborot vositalari (bundan buyon – OAV) vakillari uchun “Tamakisiz kelajak sari!” seminar- mashg’ulot o’tkazildi.
Seminar-mashg’ulot maqsadi OAVlari vakillarini Jahon sog’liqni saqlash tashkilotining tamakiga qarshi kurashish bo’yicha Hadli konventsiyasi (bundan buyon – JSSTning Hadli konventsiyasi)ning asosiy qoidalari, tamakiga qarshi kurashish sohasidagi O’zbekiston qonunchiligi va eng yaxshi xalqaro amaliyot, yangi “innovatsion” tamaki va nikotinli mahsulotlarni iste’mol qilish bilan bog’liq tahdidlar bilan tanishtirishdan bo’ldi.
Seminar-mashg’ulot «Ibn Sino» jamoat fondi va O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo’llab-quvvatlash jamoat fondining «Tamakisiz kelajak sari!» loyihasini amalga oshirish doirasida O’zbekiston jurnalistlarini qayta tayyorlash markazi, Sog’liqni saqlash vazirligining Aholining sog’lom turmush tarzi va jismoniy faolligini oshirishni qo’llab-quvvatlash markazi va Jahon sog’liqni saqlash tashkiloti bilan hamkorlikda tashkil etildi.
JSST ma’lumotlariga ko’ra, tamaki har yili butun dunyoda 8 milliondan ortiq kishini o’ldiradi. Ushbu o’lim hollarining 7 milliondan ortig’i tamakini bevosita iste’mol qilish oqibati bo’lsa, 1,2 millionga yaqini – bu ikkilamchi tamaki tutuni ta’sirida bo’lgan chekmaydigan odamlardir.
2021 yil 21 dekabrda O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan “Alkogolь va tamaki mahsulotlarini tarqatish va iste’mol qilishni cheklash to’g’g’risida”gi yangi Qonun qabul qilindi, ayni paytda ushbu Qonun O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati tomonidan ko’rib chiqilmoqda.
Qonunning Senat tomonidan ma’qullanishi mamlakatimizning har bir fuqarosiga daxl qiladi, bu farzandlarimiz va yoshlarimizni “innovatsion” tamaki va nikotin mahsulotlarini iste’mol qilishdan saqlash, aholi o’rtasida tamaki mahsulotlari iste’mol qilinishi darajasini kamaytirish, yuqumli bo’lmagan kasalliklardan kasallanish va bevaqt o’limni kamaytirish, millat genofondini himoya qilish imkonini beradi.
Tadbir ishtirokchilariga quyidagi mavzularda ma’lumotlar taqdim etildi:
– O’zbekiston va xorijiy mamlakatlar aholisi o’rtasida tamaki iste’mol qilish bo’yicha epidemiologik vaziyat;
– jamoat joylarida tamaki iste’mol qilish bo’yicha tamakiga qarshi qonunchilik qoidalariga rioya etilishi, tamaki mahsulotlarining ta’lim muassasalari atrofida (kamida 200 metr masofada) sotilishi, tamaki mahsulotlarini sotish joylarida ularning reklamasi, sotuvini rag’batlantirish va homiylik qilish ustidan jamoatchilik monitoringi natijalari;
– O’zbekistonning amaldagi tamakiga qarshi qonunchiligining kuchli va kuchsiz tomonlari;
– tamaki sanoatining an’anaviy tamaki mahsulotlarini qisqartirishga qaratilgan chora-tadbirlarga javoban strategiyasi va hatti-harakatlari, O’zbekiston aholisi o’rtasida “innovatsion” deb atalmish yangi tamaki va nikotin mahsulotlari (qizdiriladigan tamaki mahsulotlari, elektron sigaretalar, tamakili va nikotinli snyuslar va h.k.)ni iste’mol qilishning shiddat bilan ortib borishi;
– O’zbekiston Hukumati tomonidan chakana savdo, umumiy ovqatlanish va xizmatlar ko’rsatish ob’ektlarida tamaki mahsulotlarini sotish sohasida samarali jamoat nazoratini amalga oshirish uchun shart-sharoitlar yaratish yuzasidan ko’rilayotgan chora-tadbirlar.
Тақдим этилган материаллар асосида, семинар-машғулот иштирокчилари «Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг тамаки эпидемиясига қарши курашиш бўйича чора-тадбирлар комплекси – MPOWER»[1]ни, шунингдек энг яхши тажрибани эътиборга олган ҳолда Ўзбекистонда тамаки истеъмол қилишни қисқартириш бўйича кўрилаётган чораларни муҳокама қилдилар. Бунда, тамакига қарши қонунчиликни такомиллаштириш, Ўзбекистон Республикасининг “Алкоголь ва тамаки маҳсулотларини тарқатиш ва истеъмол қилишни чеклаш тўғғрисида” янги Қонунини илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди, зеро бу ишларда ОАВлари вакилларининг ўрни алоҳида катта аҳамиятга эга.
Seminar-mashg’ulotning amaliy qismida ishtirokchilar ishonchli axborot manbalarini izlash, ishonchli axborot materiallarini tayyorlashning ahamiyati, OAVlarida chop etiladigan yoki namoyish etiladigan materiallarning shakli, OAVlari va ijtimoiy tarmoqlardagi feyklarga qarshi harakat qilish masalalari muhokama qilindi.
Seminar-mashg’ulot natijalari OAVlari vakillarining dolzarb axborot materiallarini tayyorlash va chop etish bo’yicha bilim va ko’nikmalarini oshirishga hamda O’zbekistonda tamakiga qarshi samarali kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirishga ko’maklashadi.
Seminar-mashg’ulotda mamlakatimizning barcha mintaqalaridan va Toshkent shahridan 30ga yaqin jurnalistlar, muhbirlar va blogerlar ishtirok etdi.
Seminar-mashg’ulot oxirida jurnalistlar, muxbirlar va blogerlar o’rtasida OAVlaridagi eng yaxshi maqolalar va ko’rsatuvlar turkumi uchun tanlov e’lon qilindi. Tanlov natijalari 2022 yil noyabrda e’lon qilinadi.

Будущее без табака офф-лайн и он-лайн проведен семинар-тренинг
25-26 марта 2022 года в гибридном формате (офф-лайн и он-лайн), проведен семинар-тренинг «Будущее без табака», для представителей средств массовой информации (далее — СМИ).
Целью семинара-тренинга явилось ознакомление представителей СМИ с основными положениями Рамочной Конвенции Всемирной организации здравоохранения по борьбе против табака (далее – РКБТ ВОЗ), законодательством Узбекистана, наилучшей мировой практикой по борьбе против табака, угрозами употребления новых “инновационных” табачных и никотиновых изделий.
Семинар-тренинг организован в рамках реализации проекта «Будущее без табака!» Общественного фонда «Ибн Сино» при содействии Общественного Фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан» совместно с Центром переподготовки журналистов Узбекистана, Центром поддержки здорового образа жизни и повышения физической активности населения Министерства здравоохранения, Всемирной организации здравоохранения.
По данным ВОЗ, табак ежегодно убивает более 8 миллионов человек во всем мире. Более 7 миллионов из этих случаев смерти от прямого употребления табака и около 1,2 миллиона — некурящие лица, подвергающиеся воздействию вторичного табачного дыма.
21 декабря 2022 г. Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан принят новый Закон Республики Узбекистан «Об ограничении распространения и употребления алкогольной и табачной продукции» и в настоящее время рассматривается Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Одобрение Сенатом Закона касается каждого жителя нашей страны, это позволит оградить наших детей и молодежь от начала употребления «инновационных» табачных и никотиновых изделий, сократить среди населения уровень употребления табачных изделий, сократить заболеваемость и преждевременную смертность от неинфекционных заболеваний, защитить генофонд нации.
Участникам семинар-тренинга представлена информация по следующим тематикам:
— эпидемиологическая ситуация по употреблению табака среди населения Узбекистана и зарубежных стран;
— результаты общественного мониторинга соблюдения правил антитабачного законодательства по употреблению табака в общественных местах, продажа табачных изделий вблизи (на расстоянии менее 200 метров) образовательных учреждений, реклама, стимулирование продажи и спонсорство табачных изделий в местах продажи и др.);
— сильные и слабые стороны действующего антитабачного законодательства Узбекистана;
— стратегия и действия табачной промышленности в ответ на предпринимаемые меры по сокращению традиционных табачных изделий, стремительный рост среди молодежи Узбекистана новых т.н. «инновационных» табачных и никотиновых изделий (изделия из нагреваемого табака, электронные сигареты, табачные и никотиновые снюсы и др.);
— предпринимаемые меры Правительством Узбекистана по созданию условий для осуществления эффективного общественного контроля в сфере продажи табачных изделий в объектах розничной торговли, общественного питания и оказания услуг.
Исходя из представленных материалов, участники семинар-тренинга обсудили «Комплекс мер по борьбе с табачной эпидемией Всемирной организации здравоохранения — MPOWER»[1], а также осуществляемые меры по сокращению употребления табака
в Узбекистане с учетом наилучшего мирового опыта. При этом, особое внимание было уделено совершенствованию антитабачного законодательства, продвижению нового Закона Республики Узбекистан «Об ограничении распространения и употребления алкогольной и табачной продукции», в котором, особо важное значение имеют представители СМИ.
В практической части семинара-тренинга участники обсудили поиск надежных источников информации, значимость подготовки достоверных информационных материалов, форматы материалов, публикуемых или транслируемых в СМИ, противодействие фейкам в СМИ и социальных сетях.
Результаты семинар-тренинга будут способствовать повышению знаний и навыков представителей СМИ в подготовке и публикации актуальных информационных материалов, а также осуществлению эффективных комплексных антитабачных мер в Узбекистане.
В семинар-тренинге приняли участие 30 журналистов, корреспондентов и блогеров из всех регионов Республики и города Ташкента.
По окончанию семинар-тренинга объявлен конкурс для журналистов и блогеров на лучшие серии публикаций и трансляций в СМИ. Результаты конкурса будут объявлены в ноябре 2022 года.
[1] В 2008 году ВОЗ ввела комплекс практических мер, не требующих больших затрат для расширения масштабов осуществления положений РКБТ ВОЗ на местах. Это наиболее эффективные и выгодные меры по сокращению употребления табака, известны как комплекс мер MPOWER. Каждая мера MPOWER соответствует, по меньшей мере, одному положению РКБТ ВОЗ.